| AdrianaPopaAncuta a întrebat:

TPU!
Intrebare pentru fete, sau cei priceputi in ale medicinei.
Ieri dimineata m-am dus la baie si am urinat sange. Am crezut ca mi-a venit ciclul pentru prima oara.
Insa de ieri si pana azi am urinat numai si numai sange. Am inceput sa ma sperii. Nu cred ca e de la menstruatie. I-am zis mamei mele si ea nu vrea sa mergem la un medic.
Mentionez ca am 13 ani si nu am avut nicio durere abdominala sau de picioare, desi sunt dezvoltata.
Astept ajutor, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca ai fi urinat sange, atunci aveai si dureri mari la urinat, daca nu ai dureri, asa cum scrii, inseamna ca ti-a venit ciclul menstrual si despre acest lucru trebuie sa discuti cu mama ta, pentru a te invata ce trebuie sa faci pentru a te proteja, sa nu te patezi si desigur pentru a-ti face prima lectie despre ce inseamna acest lucru pentru tine.
Ai devenit domnisoara, in adevaratul sens al cuvantului si acesta este un proces de evolutie normalla varsta ta, nu trebuie sa te sperie.
Un gand bun si multa sanatate.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să fie menstra, la toaletă în timpul micțiunii, sângele iese paralel cu urina, se intersectează numai la final, la ultimile picături de urină.
Protejează-te.
Infecția urinară se manifestă agresiv prin dureri și usturimi la micțiune.
Sănătate.
Pa, pa.

| eandopuncttk a răspuns:

Ar fi recomandat un control la rinichi (daca mai stai 5...7 zile si nu apare menstruatia)
nu te juca cu sanatatea

| Mwha a răspuns:

Este normal... din cate stiu eu menstruatia tine cateva zile. Nu trebuie sa-ti faci griji.

| MD0 a răspuns:

Este foarte posibil sa fie si menstruatia la varsta ta, pentru ca acum fetelor le vine ciclul la o varsta foarte frageda. Dar este posibil si sa fi racit jos, mai clar posibil sa ai cistita. Unul dintre simptomele cistitei este urinarea cu sange. Nu stiu, trebuia sa ne dai mai multe amanunte. Gandeste-te daca ai stat pe jos un timp indelungat, sau daca ai facut baie si apa a fost destul de rece.

| MissPussy a răspuns:

Cand te-ai dus la baie cand ai urinat sange avei deja sange pe chiloti? Daca da si chiar daca raspunsul este nu cel mai probabil sa fie menstruatie si mai ales ca a duarat 2 zile. Daca si maine si poimanie iti mai curge inseamna ca ti-a venit menstruatia. Si daca nu esti atat de sigura asteapta pana luna viitoare si atunci vei fi convinsa. Succes!