| dey11 a întrebat:

Am si eu o problema.
M`am trezit de dimineata cu o durere groaznica de spate, in zona rinichilor ce se lasa si in zona fundului. Ma aplec cu greu, daca stau culcata simt ca o amortire, iar daca ma misc ma doare.
Mentionez ca de cateva zile bune am mereu senzatia sa ma duc la baie, dar nu fac mare lucru {ma refer la urina}. Acum 2 saptamani am fost in Grecia si mi-am dat peste cap metabolismul, am baut muulta apa si am urinat foarte putin.
Mi`e frica sa merg la medic sau sa-i spun mamei [ am 14 ani ], nu vreau s`o sperii.
Ce poate fi? Cum pot scapa de asta? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand trebuie sa ti se stabileasca diagnosticul, iar fara consult medical si analize nu se poate face asta. Du-te la medicul de familie.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Cel mai probabil este o infectie de tract urinar/pielocistita/pielonefrita. Ai nevoie de un tratament cu antialgice, antiinflamatoare si antispastice+/- antibiotic. Ar fi bine sa mergi la un medic in viitorul apropiat. Mai multe detalii despre infectiile de tract urinar si tratamentul acestora gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/infectiile-tractului-urinar
Multa sanatate!

| BGDs a răspuns:

Ai infectie urinara care probabil incepe sa ascensioneze catre rinichi. Spune-i mamei tale cat mai repede ca trebuie sa te duca la doctor. Nu iti fie frica

| yellowalien a răspuns:

Du-te urgent la medic, pentru ca e evident ca ai o problema la aparatul urinar, cel mai probabil la rinichi. E posibil sa fi contractat o bacterie, ceva, si sa fi facut o infectie urinara, care s-a agravat, iar toata tarasenia asta a ajuns la rinichi. Nu mai amana nicio clipa si spune-le parintilorm iar maine mergi cu ei la un urolog! Vorbesc foarte serios, nu-i deloc de joaca sau gluma cu lucrurile astea! Medicul urolog te va consulta, iti va lua probe de urina apoi iti va prescrie tratamentul necesar si totul va fi bine. Multa sanatate!

| Pufuleti a răspuns:

Poate ai racit. Asta in cazul cel mai bun.
In cel mai rau caz ai piatra/nisip la rinichi. Nu te speria, nu esti nici primul, nici ultimul.

Fa-ti un bine si spune-i mamei tale. Poti avea crize de dureri foarte intense. Daca urina este inchisa la culoare, incearca sa ajungi la medic chiar azi si bea multe lichide. (ceaiul de codite de cirese e indicat pentru asa ceva). Poti manca si pepene mult.

| ZZG a răspuns:

Probabil suferi de vreo criza renala. spune-i mamei tale urgent,du-te la doctor. daca ai suferit o criza,e probabil sa intri in insuficienta renala, adica, MORI! m-am operat de 2 ori la rinichi, nu e de joaca.du-te la doctor, pe bune.