| HonneyGirl a întrebat:

Buna TPU Intrebarea mea este:
As putea sa scap de cearcane sub ochi daca se transmit ereditar? Si daca chiar se transmit ereditar? Daca ma puteti ajuta va rog nu ignorati :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu se transmit ereditar, este vorba de venele care se afla la suprafata pielii, mai mult decat la celelalte persoane.
Incearca diverse remedii naturiste castraveti reci tinuti pe ochi 10-15 minute, ceai negru rece, doua linguri reci, etc.
Cearcanele pot fi si efectul a unor afectiuni, uneori pot fi cauzate de infectia cu vreun parazit intestinal, in special daca este sunt insotite de alte simptome precum oboseala si un ten palid.
Dar daca nu este vorba de niciuna din situatiile de mai sus, probabil este primul caz in care venele sunt plasate la suprafata pielii. In cazul acesta cred ca singura solutie ar fi un corector de cearcane bun.

1 răspuns:
| xBianca333x a răspuns:

Cearcanele le are toata lumea! E imposibil sa fie cineva fara cearcane! Nu nu este ereditar, e ceva normal ca, cosurile de pe fata! De la prea multa oboseala a ochiilor de la tv calculator sau telefon, somn nedormit probabil big grin