| passenger a întrebat:

La mine in liceu e epidemie de rubeola. Din pacate, azi mi-am dat seama ca am luat-o si eu sad Parintii nu stiu, le-am zis ca ma doare gatul groaznic, iar diseara voi avea Balul Bobocilor la care vreau sa merg. Oare este bine ce fac? Daca am rubeola mi se poate intampla ceva daca ies din casa etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Se poate intampla ceva persoanelor care nu sunt infectate, o sa le dai virusul ca pe niste bomboane acolo la inghesuiala. In plus, sistemul tau imunitar duce lupte intense si deci este slabit. Poti capata oricand o infectie suplimentara.

| elena a răspuns:

Stai acasa, esti un focar de infectie pentru cei din jurul tau, boala este contagioasa cel mai tare atunci cand are loc eruptia de pe piele, dar virusul se poate transmite cu 7 zile inainte si cu 5-7 zile dupa ce eruptia a debutat, bolnavul trebuie sa stea macar o saptamana izolat e ceilalti. Hai, cu sanatate! Imi pare rau, ca nu poti participa la petrecere, este mai bine asa decat sa ai alte complicatii.

| wintage a răspuns:

Evident ca da...
Tu nu lasi boala sa iasa daca iesi afara... acele pete intra inauntru in contact cu frigul si iti da senzatia ca totul s-a terminat, ca te-ai vindecat dar de fapt au intrat si vor iesi inapoi cand stai la caldura. Trebuie sa stai in casa timp de 5-7 zile!