| anonim_4396 a întrebat:

M-am jucat fotbal si am cazut. M-am lovit jos la picior si mi s-a cam umflat, ce sa fac dau funda nu stiu sa explic bine deci jos pe,, Laba,, piciorului in dreapta big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| annabountii99 a răspuns:

In primul rand, pune-ti ceva reece acolo (o batista umeda din congelator sau o punga cu carne congelata, nu conteaza ce, trebuie sa fie rece si atunci cand simti ca s-a "incazit" baga-o inapoi si ia altceva. si tot asa), dupa aceea.inainte de asta curata-te cu putin rivanol (chiar daca nu te-ai julit, iti va face bine) si spre seara unge-te cu o crema de galbenele sau daca nu ai...cu orice crema, nu prea conteaza...atat am facut si eu can am cazut cu bicicleta big grin BAFTAA! si sper ca ti-am fost de ajutor si-ti va trece. FUNDA? happy

| anonim_4396 explică (pentru annabountii99):

Sper ca imi va trece repede. Macar pana vineri sa se faca mai bine sa pot pasi sad.

| annabountii99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta, atat durerea cat si vanataia (daca ai) se vor remedia happy dai funda? daca ti am fost de ajutor big grin?

| anonim_4396 explică (pentru annabountii99):

Mi-ai fost de mare ajutor mai ales apreciez ca mi-ai raspuns prima Oricum toti m-ati ajutat nu stiu cum sa va multumesc :*:*:*:*:*:*

22 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Poti sa pui gheata infasurata intr-un prosop cate 15 min la 3-4 ore, eventual ceva alifii antiinflamatoare-Fastum gel, lioton si fasa elastica.Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Multumesc mult :*:*:*. Sper sa-mi treaca cat mai repede :*

| danielaxyz a răspuns:

Compresa cu bitter suedez

| CiocolataAlbaAerata a răspuns:

Pune gheață

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri la toti. Apreciez foarte foarte mult. Va pup pe toti :*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mii de multumiri Pupici :*:*:*:*:*:*:*:*:*

| FyTzE a răspuns:

la glezna? trebuie sa te duci sa faci raze sa fi sigura ca nu e rupt, sau puneti fasa elastica!

| annabountii99 a răspuns (pentru FyTzE):

Stai linistia, daca ar fi luxata sau rupta nu ai putea sa-ti misti DELOC glezna

| anonim_4396 explică (pentru FyTzE):

Nu cred ca e rupt ca daca era se umfla rau de tot, bine ca mi s-a umflat dar putin de tot :*

| FyTzE a răspuns (pentru anonim_4396):

Em am cazut tot la fotbal saptamana trecuta si am facut entorsa j inca ma doare maine ma duc sa imi fac al 2-lea film sa fiu sigur ca nu e fisutat (am spus rupt mai sus.scz m-am exprimat gresit)

| anonim_4396 explică (pentru FyTzE):

Da sa fiu sincera nu o sa mai joc fotbal laughing oricum nici nu prea ma pricepe-am am vrut sa merg la poarta sa apar mingea si am cazut. Acum sa fiu sincera nu mai ma doare asa rau ma pot pune in el dar in seara aceea nu ma mai pute-am pune in el deci ma durea ingrozitor :*

| ale2000mi a răspuns:

Te doare cumva la glezna? daca da atunci ori ti s-a intors vena ori ai facut entorsa, dar oricum cel mai bine e sa te freci cu crema speciala si sa iti faci mult masaj unde s-a umflat si apropo daca faci masaj trebuie sa simti ca te doare, caci asa iti va trece.
Fun ditza'?

| anonim_4396 explică (pentru ale2000mi):

Multumesc mult. Poate data viitoare daca imi vei mai raspunde vei primi funda :* :*

| anonim_4396 explică (pentru ale2000mi):

Sa sti ca ma doare jos in dreapta...Am pus un servetel cu apa si am tinut acolo, acum pot pasi in el dar nu asa bine pentru ca ma doare.:*:*

| AngellForEver a răspuns:

Ei bine poate fi doar o umflatura...Asa am patit si eu, dar la mana (tot dreaptalaughing ) cam acum o saptamana iar acum mi-a trecut. Pune-ti ghiata la picior si stai mai mult timp cu ea.Nu cred ca este nimic deosebit big grin depinde daca tot va continua sa te doara mai mult timp si sa ti se umfle mai rau trebuie sa te duci la un control medical poti avea o problema, dar slabe sanse happy

| anonim_4396 explică (pentru AngellForEver):

Pfuu. M-am mai linistit..multumesc foarte mult pentru raspuns.

| AngellForEver a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru putin big grin

| Monalisa23 a răspuns:

Buna, pune gheata si ia un algolcamin.

| anonim_4396 explică (pentru Monalisa23):

Multumesc pentru sfat :*:*:*