| maria344556 a întrebat:

m-am operat pe 05 mai anul asta de apendicita acuta flegmonoasa, astazi am alergat putin si am ridicat un bidon de apa de 6 kg chiar daca nu am voie, am baut acum cateva zile si coca cola, ce mi se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De la ridicat pot sa ti se desfaca suturile (atat cele de pe piele cat si cele dinauntru) sau sa faci o eventratie dupa operatia de apendicita sau chiar o hernie, iar de la Cola... sper ca stii cat de "buna" e pentru sanatatea ta, acum ca te lasi sau nu e treaba ta.

| ovidiu123432 a răspuns:

Nu este bine sa ridici/alergi sau sa bei coca-cola, daca te simti mai rau poti merge la doctorul de familie si te va ajuta, sau la un spital

| SilviaPunct a răspuns:

Hei! Mergi la medicul de familie si intreaba ce anume trebuie sa faci special dupa apendicectomie; de exemplu, 2 luni dupa operatie nu ai voie muraturi, fasole, mazare, varza, mancaruri care te baloneaza sau te constipa; minim 2-3 luni efort fizic redus (iti poti duce poseta, o geanta mica dupa 1 luna dar nu exagera pentru ca exista, asa cum a spus un coleg mai inainte, riscul sa faci o eventratie postoperatorie). Pupici

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Aici nu mai este vorba de Funda, putin importanta este. Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie, nu te costa nimic si iti va spune exact ce ai... Sau la spital daca prezinti dureri mai mari. Nu te lasa indrumat pe internet, pentru ca noi ca oameni de rand nu stim lucruri pe care le stiu oamenii in domeniul medicinei. Du-te la un control si atunci vei sti diagnosticul corect!

| Constiintacurata a răspuns:

Dupa operatii ai nevoie de odihna, nu de efort, iar despre cola, renunta, nu ai nevoie de ea.