| maria344556 a întrebat:

de cateva zile in locul in care am fot operata de apendicita acuta flegmonoasa sa inrosit, mi se pare ca e si umflat putin., e posibil sa mi se fii fisurat operatia din interior? ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, nu este posibil. Mergi la medic. Oricum trebuia sa te programeze la control dupa o saptamana.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Iti recomand sa iei legatura cu chirurgul care te-a operat deoarece patologia postoperatorie pe care afirmi ca o ai poate sa indice o posibila infectie aparuta in zona respectiva. Asadar mergi la medic pentru un control cat mai repede! Apropo cat timp a trecut de cand ai fost operata? Zona respectiva te doare?

| maria344556 explică (pentru iulian1302):

2 saptamani, da ma doare chiar foarte tare si durerea se lasa pe picior

| iulian1302 a răspuns (pentru maria344556):

Febra ai facut?

| maria344556 explică (pentru iulian1302):

Da

| iulian1302 a răspuns (pentru maria344556):

Pentru mine este foarte clar totul. Mergi de urgenta la medicul chirurg deoarece te-ai infectat si aceasta infectie necesita tratament de urgenta!

| maria344556 explică (pentru iulian1302):

Si ce se poate intampla dupa aceea?

| iulian1302 a răspuns (pentru maria344556):

Daca infectia evolueaza si se extinde si la tesuturile adiacente( ceea ce se va si intampla in cazul in care infectia respectiva ramane netratata) cel mai probabil vei face septicemie. Este absolut necesar sa mergi la un control medical si sa incepi un tratament adecvat cu antibiotice. Sper sa nu trebuiasca o noua interventie chirurgicala! Daca simptomele se agraveaza pana luni poti merge la cel mai apropiat spital la UPU sau sa soliciti o ambulanta!