| Valentin12000 a întrebat:

ma cheama vali am 12 ani si sunt din Galati. asta am avut o experienta GROAZNICA!
eram intr-un vis lucid. nu stiu cum am ajuns in el. doar m-am culcat pe spate si atat. dupa aia m-am trezit (NU ERA REAL!) voiam sa ma duc la toaleta
avand in vedere ca stau la un bloc am un hol de cam 3-4 metri si casa are 6 camere ( 1 buc, 2 bai 2, dormitoare 1 sufragerie.) din camera mea cand ies fix pe stanga e baia. la o distanta de cam 20-21cm iar fix pe dreapta usa de la intrare in casa. cand ma duc eu linistit la baie (nu stiu dar am ceva sa verific ce se afla in dreapta) m-am uitat in dreapta si cand m-am uitat in dreapta TAC! mi-a sarit ceva pe mine. tin sa mentionez ca era urat maroniu gol si facea niste sunete FF ciudate. si cand a sarit pe mine m-am trezit iar in pat. m-am ridicat am aprins luminile tot si eram gen WT? ce naiba s-a intamplat? imi puteti spune ce a fost asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

O simpla creație a mintii tale, asta a fost. Nu are rost sa ti explici visele, poate doar senzațiile. Dacă ți a fost frica, înseamnă ca Iti este frica de neprevăzut, dar tot ce tine de necunoscut este înfricoșător, așa ca, nu ai de ce sa te sperii. Când mai visezi și ești conștient/a, încearcă sa ti controlezi aparițiile. Este mintea ta, faci ce vrei acolo.

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Probabil sleep paralysis.(ai paralizat in somn)
Acest lucru provoaca halucinatii.Am patit si eu, dormeam si cineva m-a tras de mana din pat si am cazut pe jos, insa eu nu cazusem niciodata, eram tot timpul in pat.

| deeyou12 a răspuns (pentru 愛日本):

Nu prea...te asigur ca in paralizia somnului esti constient insa nu te poti misca se intampla cand te trezesti brusc acest lucru se intampla cand corpul este in pericol sufocare, insuficienta cardiaca, aritmie infarc miocardic sau pre infarct atunci poti experimenta cel mai des acesta stare si la fel in acele halucinetii ramai nemiscat desi constient el doar a avut un cosmar care minte sa la interpretat ca fiind real

| 愛日本 a răspuns:

Ceea ce spui tu nu este vis lucid, visul lucid este acel vis in care tu esti constient si il poti controla.

Răspuns utilizator avertizat
| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns:

Acest fenomen este des întâlnit in rândul copiilor si se numește lucid dream. Pe scurt, te trezești într-un vis, iar visul are loc in "realitate", oarecum. Sunt oameni care se trezesc (desi sunt in vis) si au parte de halucinații (vad figuri stranii, au impresia ca pica obiectele de pe dulap etc). Este doar un moment in mintea ta. Visele sunt o metoda de a nu-ti pierde amintiri, dar si de a experimenta temerile tale. Este destul sa te fi temut la 5 ani de ceva pentru a-l
confrunta in vis. Cum visezi ca poti f*** o femeie, poti visa si alte chestii happy
Oricum, visul asta e chiar ok, sper sa nu visezi niciodată cum e sa mori (din seria am patit), sa vezi acolo senzație ciudata laughing
Deci, in concluzie, il poti numi "coșmar". Funda? c: