| ჩῶოჩῶῆყκჰυρპΓოἶκ a întrebat:

Mamei mele i-a aparut un zgomot in urechi (un tiuit in urechea stanga) de curand.Are si mancarimi, o doare cand si cand. Urechea dreapta e infundata uneori. A fost la doctor zilele trecute, a facut audiograma, a iesit buna.Nu are otita, i-a fost prescris un antiinflamator "Cloroxazoma" cam asa ceva.Ieri a fost prima zi de tratament, iar astazi a doua.Totusi tiuitul persista. Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt probleme de circulație periferică și/sau tensiune intracraniană.
Tind să cred că are acufene (zgomot în ureche) și să meargă la un homeopat care sigur îi va da un tratament mult mai bun și fără efecte adverse.
Pa, pa.

| kareina a răspuns:

Tiuitul poate sa"persiste"de acum incolo...toata viata.Acest "tiuit"poate fi din cauza ca ii creste tensiunea sau din cauza unei spondiloze cervicale sau a unei proaste circulatii cerebrale.Sa ia ginkobiloba princeps pentru o mai buna circulatie cerebrala.Nu este chiar asa de tragic, sa stea linistita ca nu se intampla nimic, f multi oameni traiesc zi si noapte cu aceste tiuieli in urechi, la un moment dat, te obisnuiesti sa"traiesti"cu ele.Am si eu asa ceva de un an si jumatate! Multa sanatate si sa "auzim"de bine!

| zamy a răspuns:

Poate cam tarziu raspunsul, dar pentru cei care cauta inca, exista un tratament foarte bun pentru acufene (sau tinitus), fabricat in S.U.A. pe baza de lipoflavonoide, la noi il gasesti pe www.tiuit-urechi.ro sau www.tratament-tinitus.ro. bafta :)

| JHFAK a răspuns:

Neurologie, e posibil sa fie de la sistemul nervos.Si bunica mea sufera si nu mai poate scapa de tiuitul acela, dar nu te alarma mamei tale poate i se trage de la ureche.

| S1n a răspuns:

Poi eu unul am citit mai de mult ca acest tiuit nu trece
Se poate face doar sa nu se mai auda asa tare dar nu cred ca se poate scapa
mai bine te duci cu mama ta la un medic de specialitate
Sper sa se insanatoseasca cat mai repede

| merezeanu12345 a răspuns:

Pai Eu Nu Sunt Doctor Daca Continua Durerea Ti-as Recomanda Sa Te Duci In Bucuresti La Un Consult De Calitate La Doctorul Ivan Petrescu de langa PArcul Tineretului.Coata 18 lei consultul si tratamentul 30 lei. Daca Ti-am Fost De Ajutor Fundita :d