| Andrusk2 a întrebat:

Mereu dupa ce fac baie ma irit. De la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iritarea poate fi de la apa prea calda sau de la alergie la o substanta chimica (din apa, de la sapun, sampon, etc.) la care faci alergie.
Deasupra, apa fierbinte deschide si poriile pielii, ceea ce produce sensibilitate si mai mare la chimicale.

Recomandari:
- fa baie la temperatura apei sub 36 grade Celsius
- Incearca, pe rand, sa nu folosesti detergentii actuali si vezi la care substanta dispare iritatia, dupa care s-o eviti a folosi.

| Eastwood a răspuns:

Probabil de la vreun gel de duş pe care-l foloseşti, ar fi mai multe cauze. Fă o vizită medicului de familie, ştie mai bine cauza, sau îţi va da o trimitere.

| alinadianaaa a răspuns:

Poate sa fie de la felul de dus pe care il folosesti, ori apa este prea alcalina si iti face iritatie

| Tastyhigh a răspuns:

Ar putea din cauza apei!