| xPapucelx3 a întrebat:

Mi-a intrat o aşchie in talpă si e băgată sub piele. Cum o pot scoate? Am 12 ani şi nu vreau cu acul. Cu penseta am încercat şi nu merge.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Cristian 21 areperfecta dreptate dar sa ai grija in caz ca il scoto sa dezinfectezi zona ...chiar si cu spirt daca nu ai iod sau rivanol

| MMihai a răspuns:

Trebuie să ți-o scotă o altă persoană, că este greu să ți-o scoți singur.

| PetreConstanta a răspuns:

Nu vrei cu acul - du-te la doctor

| ionutz0116 a răspuns:

Pune pe cineva sa o scoata. Daca nu mergi la un doctor. Poate sa se infecteze.

| TrixLove a răspuns:

Daca e in talpa, e piele moarta. Crede-ma ca trebuie doar sa intepi putin. Daca nu incerci nu stii ca te va durea. Altfel nu ai cum. Incearca totusi cu acul. Nu trebuie sa il bagi pana in gat...doar cat sa faci o gaura mica.invizibila as putea spune. Daca mergi la doctor face acelasi lucru, iar daca o lasi acolo va intra si mai tare si se va infecta si tot la doctor ajungi, doar ca problema se dubleaza. Incearca si vezi... nu simti nimic, e vb. de piele moarta acolo.

| bog16 a răspuns:

Incearca si tu sa rupi piela unde este aschia, eu asa fac, stiu ca pare un dureros, dar doare un pic

| chrystyan21 a răspuns:

Tine ceva timp piciorul in apa si asteapta sa se moaie pielea talpii si apoi incearca cu penseta sau chiar cu cu pentru ca nu te va mai durea atat de tare.

| JustABelieber a răspuns:

Daca nu vrei cu acul atunci du-te la doctor cat mai repede pentru ca daca nu o sa se infecteze

| Medema a răspuns:

Daca nu vrei durere e simplu asteapta sa se coaca pe langa ea si iese singura daca apesi pe langa el, daca nu scoateo cu unghera.

| AnnnaMarrria a răspuns:

Sora'mea(12 ani) la fel...i-a intrat o aschie inpicior! si a scos-o cu unghiera! nu a durut! a taiat pielea de acolo,apoi am dat cu pentru. spirt, sa nu se infecteze,, suna dureros...dar nu e! bafta! ai grija de tine

| AzaghastDxFyuro a răspuns:

Si mie mi-a intrat o aschie in talpa acum cateva zile,cecoincidenta=)
deci am incercat cu orice,numai cu acul am reusit.
Sa nu-ti fie frica, ca dureaza putin, si nu te mai chinui (nici nu prea doare)

| llucixxl a răspuns:

Un ac medicinal, după ce îl încălzești puțin pentru înlăturarea microbilor si șters cu puțin spirt.

| entzückendesKätzchen a răspuns:

Uf pai acul ar fi singura solutie stai linistit/a ca totu vafi bine scoateo inainte sa faca ramuri sh sa creasca un copac laughing

| Ssx a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel doar ca la mine mi s-a facut neagra si tot degetul era normal la inceput dar dupa sau facut ceva chesti ca si cosurile si se facea galben si nu mai puteam de durere si am inceput sa merg mai prost si dupa de la degetul mare mi sa tras de toata talpa picorului si in centru era cel mai mare si nu era placut si am mers la doctor sa vada ce am si mi-a dat o alifie scuze nu mai stiu cum se numea si m`am dat cu ea cateva saptamani si mi sa tras aproape tot dar inainte ele erau tari tari simisa facut un cerc mic acolo unde era si se vedea urat si pe urma era sa cada dar eu am facut ceva ce nu prea trebuie si am luat o foarfecuta si 20 de min am stat sa o tai aia dar dupa mi-a ramas un fel de gaura in deget dar foarte mica si in cateva zile nu se mai vedea nimic. Funda?

| DeeaDeiutza a răspuns:

Incearca sa strangi ca si cum ti-ai stoarce un cos poate iesa varful si il poti scoate cu penseta.A 2 a varianta ar fi cu acul.
Iar daca coace (in cel mai rau caz ) la doctor.
Sper ca te-am ajutat.
Fundita smug?

| avramalexandru1 a răspuns:

Nu mai ai scapare.trebe sa iti faci operatie asa am avut si eu.in maxim 2 zile s-a infectat si unii doctori ziceau ca o sa raman fara talpa.dar nu e problema ca acum am o proteza si ma simt foarte bine in ea

| xPapucelx3 explică:

În primul rând nu are 3 metri aşchia.E mică aproape invizibilă