| xDeyaDeeAx a întrebat:

Miercuri imi voi pune aparat dentar fix in partea de sus, iar apoi peste cateva luni o sa imi pun si jos (jos mai trebuie sa-mi scoata intai o masea de lapte). Caninii mei din partea de sus, au iestit mai sus decat a trebuit, iar dintii mei sunt inghesuiti. Am purtat si aparat mobil si i-am mai indeptat putin pe cei de jos, dar destul. Cand am fost mica aveam dintii de lapte PERFECTI, fara spatii intre ei. As vrea sa stiu cam cat va trebui sa il port si daca voi putea vorbi cu el. Eu mi-l pun miercuri dimineata si de la 12 am scoala si sper sa nu ma asculte la vreo materie caci am inteles ca e mai greu la inceput sa vorbesti cu el. Te doare ceva cand il porti? Credeti ca vor rade colegii de mine? + ca mai port si ocehlari straight face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onlyquestions a răspuns:

Nu te teme eu tot asa mi l-am pus si port si eu ochelari, n-a ras nimeni ( ar trebui sa fie retardati ca sa rada ) si nu te ingreuneaza la vorbit prea tare, adica poate oleaca. Dar te va durea oleaca in primele vreo 4-5 zile pana te acomodezi si vei saliva foarte mult tot cam vreo 5 zile. Vezi ca oxideaza alimentele si o sa ai deficit de calciu du-te la un medic dupa ce ti-l pui ca sa iti zica ce suplimente sa iei. Funda? big grin

4 răspunsuri:
| ScheißeBeMine a răspuns:

Dentistul iti va spune tot ce trebuie sa stii despre cat timp il porti si altele.
Depinde de la caz la caz. am fost la unul care mi-a spus ca trebuie sa port 3 ani aparat straight face Hell no!
S-ar putea sa rada cativa colegi de tine dar nu pune la suflet ce spun ei happy

| Gabbriell a răspuns:

Nu conteaza ceea ce spun altii, conteaza sa fi tu insuti, sa te simti bine si sa nu le dai prea multa importanta celor care rad.
O sa-ti spuna dentistul cat o sa stai cu aparatul.

| xDeyaDeeAx explică:

*ochelari

| shusta_6155 a răspuns:

-(((((((((((((((((((