| MariaAntoneta a întrebat:

Bună TPU!
Nu știu dacă chiar este o problema, dar vreau sa văd ce spuneți și voi. Sa încep cu începutul.
Când am fost în spital și am născut am stat timp de o săptămâna și un pic și spre sfârșit am observat ca pe degetul mare de la mâna mi-a ieșit un fel de beșica cu apa, apoi în timp s-a făcut din ce in ce mai tare și mai mărișoară si a apărut si ceva negru prin ea. Ok, am zis ca na, e neînsemnată, apoi peste câteva luni mi-a apărut alta lângă ea un pic mai jos tot pe acel deget, dar aceasta este triplu mai mare si foarte tare la atingere si s-a schimbat intr-o culoare maronie, au mai trecut luni si ce credeți, tot pe acel deget mi-a mai ieșit una, tocmai azi am observat, in vârful degetului, este încă mică si arată ca si o besica dar este tare de la început, nu înțeleg ce poate fi….
Voi ce credeți? Ma puteti ajuta va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu ai aratat medicului ce basici ti-au iesit pe degete, cat ai stat in spitla?
Acum mergi la medicul de familie sa te consulte, ca sa vada de ce natura sunt basicile (sau negii respectivi) si sa te poata trimite la medicul specialist, sau mergi direct la Dermatologie.
Din pacate noi nu te putem trata, ca besicile dupa cum le descrii tu, trec singure si nu apar apar mai multe, asadar nu sunt besici dar porisbil sa fie negi, verugi, bube, posibil ceva contagios.
Sanatate multa!

| Caro34 a răspuns:

Du-te la medic, acolo este o infectie ce trebuie tratata cu antibiotic primit pe baza analizei acelui lichid din interiorul acelei basici! Ce rost are sa astepti sa iese nu stiu cate basici ca sa poti merge la medic? Numai bine!