| anonim_4396 a întrebat:

Parul meu este lipsit de stralucire si are prea mult volum. Ce masti facute in casa stiti pentru a avea parul stralucitor si "mai la locul lui"?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Ou: separi albusul de galbenus, bati albusul spuma adaugi galbenusul, stai cu el in par 15-20 minute clatesti cu apa calaie.
Ulei de masline pentru varfuri cu 2-3 inainte de spalare.
Infuzie de frunze de nuc/urzica/brusture.
Clatire intr-o apa cu otet/zeama de lamaie.

| Spitz10 a răspuns:

Stiu eu.Sunt un fel de creme pentru par pe care le-am incercat si eu si merge.Intr-un castronel pui vreo 4 linguri mari de smantana, apoi pui ulei dupa ochi, nu foarte mult. Apoi mai pui cacao sau daca ai scortisoara.Nu uita sa amesteci dupa fiecare igrendient.Mai pui putin otet. Apoi te speli pe cap cu asta pe post de sampon, dupa ce te clatesti te poti da si cu sampon.Sau daca vrei sa iti fie parul foarte moale te clatesti pe cap cu otet dupa ce ai facut dus. Apoi poti sa pui apa normala. Funda?

| girlgonewild a răspuns:

Pentru a scapa de volum tunde-te filat si roaga persoana care te tunde sa iti rareasca parul.Un alt truc ar fi sa folosesti samponul anti-volum.Eu pe cel de la Elseve l-am folosit si functioneaza.Parul ramane fin si la locul lui.Pentru o stralucire intensa trece-ti parul prin cateva jeturi de apa rece la sfarsitul dusului.Ar fi de preferat ca apa rece sa atinga si scalpul. Daca faci asta la soare va arata grozav.O alta reteta pentru par stralucitor ar fi cea cu miere si ulei de masline amesteca 2 linguri de miere cu un sfert de ceasca de ulei de masline, maseaza bine, acopera-ti capul cu un prosop si lasa-l cat de mult poti, de preferat dormi cu el in par. Dimineata clateste-te foarte bine ca parul sa nu ramana uleios. Efectele apar dupa doua 3 utilizari.Eu asta fac parului meu. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| AnggelikiMessinianBlood a răspuns:

Zeama de la o lamaie o aplici timp de o saptamana. de la radacina pana la varfuri.