| abc_5716 a întrebat:

Buna TPU happy

Pentru a da jos burta si a pune muschi pe picioare unde ar fi mai bine sa ma duc? La sala, aerobic sau exercitii pilates?big grin

Funda+ vot happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CosBin a răspuns:

Dieta proteica (low carb), si ca exercitii poti incerca in prima parte antrenament cu greutati, urmat de exercitii de tip cardio (bicicleta/banda etc.). In prima parte, vei arde glicogenul, iar dupa vei arde strict grasime.

Poti face si exercitii cardio, independente de cele de forta (chiar e recomandat).

PS: Nu poti sa te ingrasi/slabesti strict intr-o zona. Cand slabesti, vei slabi peste tot, iar cand vei pune muschi, vei pune peste tot. Ai grija cu antrenamentul, la inceput usor, dupa cresti in intesitate si timp (maxim o ora jumatate).

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la padure, mai ales in perioada asta cand este asa de frumos afara. big grin
Da' nu mere cu masina (sau mergi cu masina pana la iesirea din oras, whatever), iti iei un rucsac mic si faci cate o drumetie de 10-20 km intr-un week-end. La fel, in cursul saptamanii, poti sa mergi pe jos la (scoala, lucru, whatever) mai ales daca poti sa-ti alegi un drum (mai putin aglomerat? exista asa ceva?).
Stii vorba din popor - "mersul pe jos face piciorul frumos".hee hee
Da, aerobicul si alte exercitii de gen (pillates, etc) sunt si ele bune.

| ZEU93 a răspuns:

Alearga mult, eu ca de exemplu am avut o saptamana in care zilnic am jucat cate 5 ore de fotbal pe zi, si se vad foarte bine muschii (scuze lipsa modestiei) daca faci astfel de efort zilnic o sa arati cum vrei tu sa arati big grin

| problems a răspuns:

Mia intai aerobic si pilates pentru. a da jos burta si apoi sala sa mentii si sa intaresti muschii