| Ooooooooooooooo901234 a întrebat:

Pentru acnee care gamă de produse este mai bună: La Roche Posey Effaclar (gel de curățare și crema Effaclar Mat) sau Vichy Normaderm (tot gel și cremă)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dermatologu e cea mai bună decizie

| anonima188888 a răspuns (pentru Adry05):

Sincer, n-as zice. Am fost la cel mai bun din orașul meu si mi-a dat 2 creme prima oara care nu au facut absolut nimic si dupa mi-a dat o alta crema care mi-a ars efectiv fata. Acum imi dau cu Global si Mat Control de la Bioderma care măcar tin situația sub control.

| Adry05 a răspuns (pentru anonima188888):

înseamnă că e un dermatolog de cacao de fapt. un dermatolog cum trebuie îți dă trimitere să-ți faci analize să vadă de unde pornește problema. majoritatea cazurilor de acnee au origine internă, trebuie aia depistată, altfel poți să te dai cu 100.000 de creme că o să ți usuce coșurile și apoi apar altele până rezolvi problema

| alina2k18 a răspuns:

Vrei sa previi recidiva avand un ten cu tendinta acneica sau sa iti tratezi acneea?
Daca ai o acnee usoara, strict inainte de menstruatie poti folosi LRP, daca acneea este prezenta constant si vine la pachet si cu un ten incarcat care se imbacseste rapid si e si gras iti trebuie un tratament mai puternic de regula de la dermatolog.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu folosesc La Roche Posay. E o gama buna pentru tenul cu tendinta acneica.

| anonima188888 a răspuns:

Eu zic la roche