| adreiaandreiuta22 a întrebat:

pentru adimiterea la umf Iasi la medicina ..la examanul de admitere de poate alege ca acesta sa fie din biologie sau chimie ..sau vor fi intrebari din ambele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"25. Concursul de admitere din SESIUNEA IULIE 2015 organizat
pentru:
A. PENTRU DOMENIUL SANATATE

Concursul de admitere din sesiunea iulie constă în susţinerea unei teze (test grilă), pentru:
- locurile subvenţionate de la bugetul de stat;
- locurile cu taxă în lei; din totalul acestora 5% sunt rezervate
pentru sesiunea septembrie 2015
Disciplinele de concurs pentru sesiunea iulie 2015 sunt următoarele:
I Pentru specializările: Medicină şi Medicină Dentară
- Biologie clasa a XI-a (Anatomia şi Fiziologia omului)
sau
- Chimie organică.
Vezi Capitolul II Bibliografie.
I Pentru specializarea Farmacie
~ Chimie organică.
Vezi Capitolul II Bibliografie.
I Pentru specializările: Asistenţă Medicală Generală, Balneo-
fiziokinetoterapie şi recuperare, Tehnică dentară, Nutriţie şi
dietetica, Asistenţă dentară
-Biologie clasa a XI-a (Anatomia şi Fiziologia omului)
sau
-Chimie organică.
Vezi Capitolul II Bibliografie.
Obs. 1). Testele publicate sunt orientative, teza de concurs poate să cuprindă şi teste la prima vedere.
2). Caietele de întrebări, aferente testului grilă de concurs, sunt redactate în limba română.

3). Deşi disciplinele de concurs sunt aceleaşi ca şi la specializările Medicină şi Medicină Dentară, gradul de dificultate al întrebărilor pentru specializările Asistenţă Medicală Generală şi specializările cu 180 credite va fi corespunzător specificului acestor specializări.
4). Subiectele pentru concurs sunt stabilite din toate manualele alternative valabile pentru disciplinele şi clasele de liceu ~ promoţia 2015.
k. Calculul mediei finale pentru domeniul Sănătate, în vederea clasificării se va efectua astfel:
- 75% nota la testul grilă,
- 25% media la bacalaureat.
l. În cazul existenţei mai multor candidaţi cu medie egală cu cea a ultimului loc repartizat iniţial, se apelează la criterii de departajare, prevăzute la articolul 22, după cum urmează:
l. media la testul grilă,
II. media de la bacalaureat." - SURSA = Metodologia de admitere de la linkul oficial :
http://www.umfiasi.ro/......0Senat.pdf

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| Patrunjel123 a răspuns:

In anul viitor- 2016 s.a anuntat ca va fi examen la ambele materii

| adreiaandreiuta22 explică (pentru Patrunjel123):

Unde s.a anuntat acest lucru?

| bursuc001 a răspuns (pentru adreiaandreiuta22):

NU există un anunţ oficial; sunt doar ZVONURI!

Încă NU se ştie modalitatea de admitere din 2016!
Ea va fi stabilită abia prin/după luna Ianuarie 2016, când se va adopta Regulamentul admiterii 2016...

O zi frumoasă!