| DirviziuQ a întrebat:

peste o saptamana ma duc la dentist pentru a-mi pune pentru prima data plomba. Imi este foarte frica, mai ales ca si dentistul este unul nou, am mers pentru prima data la el si nu stiu cum lucreaza, si este si prima mea plomba. Zicea ca nu este adanca caria, ca imi curata si imi pune plomba. Intrebarea este:daca caria nu este adanca imi vai da injectie, si daca da, pentru ce? Si e adevarat ca iti scoate nervul? Doare cand face asta? De asta imi este foarte frica, mai ales ca nu suport acele si nici ideea ca imi scoate un nerv. Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teodorica123456 a răspuns:

In primul rand nu ai de ce sa te temi, nu morihee hee
In al doilea rand si sora mea a facut acelasi lucru nu a simtit nimic asa a zishee hee Sfatul meu este sa fii puternica si curajoasa si nu cred ca iti va face injectie ca doar la oamenii mari fac, la copii sau adulti depinde nu cred ca fac injectie + ca daca-ti face. Stai linistita nu o sa simti nimic. FUNDA TE ROG?

| DirviziuQ explică (pentru Teodorica123456):

Fundele le voi da saptamana viitoare deoarece trebuie sa plec si doar martea urmatoare ma intorc. Oricum, multumesc pentru raspunswinking

9 răspunsuri:
| Floricikmov a răspuns:

Trebuie sa fii optimist doar esti barbat. Nu trebuie sa iti fie firca nu va durea asa de tare. Succes! O zi frumoasa!

| Lussy2 a răspuns:

Heii
pai, daca nu este adanca nu te va durea deloc, nu vei simti nimic
daca caria este adanca si a ajuns la nerv iti face injectia aia ca sa nu te doare cand iti scoate nervul
la copii se mai face si cu spray, dar nu stiu in cazul tau
daca stomatologul a spus ca nu e adcanca nu trebuie sa iti faci multe griji
bafta
sa-mi spui cum a fost

| DirviziuQ explică (pentru Lussy2):

A fost destul de bine, a vrut la inceput sa-mi faca anestezie cu injectie, dar a renuntat la idee. M-a durut putin fiindca era rupt nu mai stiu ce acolo, dar a fost suportabil. Acum totul este bine. Mercii :*

| Lussy2 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Ma bucur :*

| DirviziuQ explică (pentru Lussy2):

Cu ocazia asta, stiu ca poate is cicalitoare, dar vreau sa stiu, o plomba pusa definitiv se mai poate da jos daca se intampla ceva?

| Lussy2 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Sincer, nu stiu
Eu am avut o plomba si mi.a dat.o jos si mi.a pus alta, presupun ca se poate
Cel mai bine ar di sa intrebi un dentist laughing

| DirviziuQ explică (pentru Lussy2):

Da... acum incep sa am dubii. desi mi-a pus plomba, azi cand am mancat ceva dulce m-a durut in zona aceea la fel ca inainte de a o avea, dar nu mi-a cazut. iar dentistul a plecat in concediu. E normal sa ma doara, adica nustui daca a trecut suficient timp, sau sa imi fac griji?