| galma a întrebat:

Revin din nou cu aceeasi intrebare:Care sunt semnele primeii menstruatii?
Mentionez ca fac 13 ani in ianuarie,sunt slabuta,dar am par pubian,par la subrat, am sanii dezvoltatii, am si cosuri pe frunte si tot nu mi-a venit menstruatia.
Cred ca imi va veni mai tarziu pentru ca na..sunt mai slabuta decat celelalte fete de la mine din clasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Simptomele sindromului premenstrualvariaza considerabil de la o femeie la alta si de la un ciclu menstrual la altul, iar acestea pot fi de intensitate variabila, de la usoare pana la severe. Unele femei considera ca simptomele se agraveaza in conditii de stres psihic si emotional. Cele mai frecvente sunt urmatoarele:
- umflarea si sensibilitatea sanilor
- retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate
- schimbari ale tranzitului intestinal
- acneea (cosurile)
- scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor
- pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)
- schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)
- oboseala, lipsa de energie
- durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual)
- agresivitatea
- atitudine retrasa fata de familie si prieteni
- incapacitate de concentrare, scaderea atentiei
Unii specialisti pun diagnosticul de sindrom premenstrual folosindu-se de prezenta a 17 simptome care primesc un scor de la 0 (fara simptom)la 4 (foarte sever).
http://www.i-medic.ro/......enstruatia

| mona a răspuns:

Simptomele difera de la o fata la alta, sunt care nu au nici un soptom si se trezesc cu menstruatie su sunt care au un fel de secretie sau usoare dureri de burta

| Cleopa a răspuns:

Primul semn al menstruatiei este o secretie albicioasa ce apara cu cateva luni inaintea primei memstruatii. apoi simptomele primei menstruatiei difera de la o femeie la alta, dar in general cu o saptamana inainte incepe sa le doara sanii si unele au o dispozitite proasta, apoi cu vreo trei zile inainte incep sa simta niste dureri abdominale care se accentueaza in prima zi de menstruatie... ai aproape 13 ani, nu iti face griji caci va veni...

| galma explică:

Fac 13 ani in martie:* scuzati-ma

| StephanyGuess a răspuns:

Principalul semn al menstruaţiei este apariţia unei sângerări vaginale care durează, în general, între trei şi şapte zile. Înainte de apariţia menstruaţiei, sânii devin dureroşi şi inflamaţi. Se întâmplă, totodată, ca starea generală a femeii să fie una proastă, de indispoziţie. Apar, în foarte multe cazuri dureri sau crampe abdominale. În mod obişnuit, secreţia vaginală este mai consistentă şi albicioasă după menstruaţie, transparentă şi alunecoasă în timpul ovulaţiei şi apoi, în cantitate mai mică şi elastică, înaintea menstrauţiei. Pe durata menstruaţiei, unele femei au dureri în partea de jos a abdomenului, dureri de spate, dureri de cap, diaree sau o dispoziţie schimbătoare.