| Iordache_Mirela_2000 a întrebat:

sâmbăta trecută pe 8 Aprilie am fost la un centru de analize privat pentru recoltarea de sânge, după ce asistenta mi-a scos acul m-a durut foarte tare, cam toată ziua m-a durut, duminica mi s-a învinețit, luni am fost la medic care nu mi-a dat prea mare importanță, mi-a dat doar un gel Linoton parca, acum vineri încă mai am mâna vânata și Galbena, dar ma doare foarte tare și nu pot sa îmi întind mâna, dacă încerc sa o întind la doare in locul in care mâna este umflata, este umflata de la cot in sus, iar de la cot pana la încheietura este vânata, neagră și galbena. Este grav? E posibil sa îmi rămână mâna îndoită și sa nu o mai pot sa o întind?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ce ai tu acolo este un hematom facut pentru ca nu ai tinut bine apasat pe locul unde te-a intepat/nu ai facut staza sau ai indoit mana dupa ce ti-a luat sange crezand ca daca indoi mana ti pansamentul ala acolo si e bine.
Hematomul o sa-si urmeze cursul firesc, o sa se inverzeasca, ingalbeneasca si o sa treaca. Nu o sa ai nicio problema. Data viitoare sa tii mai mult apasat pe locul punctiei... 5 minute e in regula, dar apasat nu pui pansament si gata.