| ButterflyButterfly a întrebat:

Scriu asta pe contul verisoarei mele, deoarece inca nu am cont. In fine sa revenim. Am 13 ani si am 70-75 de kg si 1.60-1.55 m.(nu m-am masurat ultima oara si nu mai stiu exact). De azi m-am apucat de aerobic. Fac o ora si jumatate chiar doua ore pe zi. Mananc foarte putin. De exemplu azi am mancat foarte putin caltabos de porc. Credeti ca e bine daca m-am apucat de aerobic? Cam cate calorii ar trebui sa dau jos/ pe zi si cate kg ar trebui sa dau jos? nu vreau insulte sau batjocoriri la adresa mea. Multumesc! funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

E bine ca te-ai apucat de aerobic, e foarte bun pentru slabit.
Daca tu ai 1.60 m inseamna ca ar trebui sa ai 50 kg +/- 2 (ca esti in crestere).
Nu e o solutie sa mananci foarte putin. Trebuie sa ai o alimentatie echilibrata, din care sa excluzi dulciurile si fast food-ul si sa consumi multe fructe, legume, carnea rosie sa o inlocuiesti cu cea alba, si nu uita sa bei multa apawinking
0.5 - 1 kg/zi e foarte bine.

Bafta!

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

O dietă sănătoasă şi sportul, face minuni! Ca să slăbeşti sănătos trebuie să dai jos 1-1, 5 kg. pe săptămână!

| Oana65 a răspuns:

Este foarte bine ca te-ai apucat de aerobic!

Răspuns utilizator avertizat
| Flynn2001 a răspuns:

Ar trebui sa dai jos cam 20 kg. Nu mai manca carne de porc si mananca numai paine neagra. Mergi la patinoar, cu rolele, cu bcicleta. Funda?

| AlexandraAlexutsa a răspuns:

Da este foarte bine ca te duci la aerobic dar nu e nici bine sa slabesti foarte mult deoarece poti intra in anemie. fundita?

| SimilarToRain a răspuns:

Am inceput sa rad cand ai zis de caltabos. Nu te ajuta absolut deloc daca mananci mancare bogata in calorii. E bine ca ai inceput sa faci aerobic. Ar trebui sa consumi in jur de 1000-1500 kcal pe zi ca sa slabesti, cel mai simplu ar fi sa scoti prajelile, dulciurile si painea din alimentatie. Dietele minune nu sunt bune de nimic, nu ti le recomand. Cel mai bine e sa adopti un stil de viata sanatos. Sa slabesti 0, 5-1 kg pe zi nu e deloc bine. Maxim 1 kg pe saptamana. Intr-o luna ai slabi deci 4 kg intr-un mod sanatos si nu s-ar pune la loc. Daca slabesti repede, e foarte posibil sa pui inapoi dublu. Bafta!

| DaDaLadyBug a răspuns:

Hello! Da, in opinia mea este foarte bine ca te-ai apucat de aerobic. Dar, corpul tau este in crestere, te aflii la o varsta la care ai nevoie de vitamine si proteine, asa ca nu trebuie sa te infometezi. Trebuie sa mananci cate putin din fiecare, fixeaza-ti 3 mese pe zi, iar ultima sa fie inainte de ora 6. Mananca foarte multe fructe, mai ales mere si portocale, deoarece e sezonul lor. Chiar si dulce ai voie sa mananci foarte putin, de exemplu odata pe saptamana. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DaDaLadyBug):

" ultima sa fie inainte de ora 6", e mult prea devreme ca ultima masa sa fie la ora 6.

| Bitzu21 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu e bine sa combini aerobicul cu cartabosul de porc laughing Incearca sa mananci chestii sanatoase de exemplu : dimineata o cana de iaurt,cu cornflakes si miere,bea un ceai, nu strica nici un sandwich. pentru amiaza, o portie de kegume cu putin piept de pui, sau un snitel de peste cu lamaie, sau orice cu legume. Intre mic de jun si masa de pranz poti manca un mar, sau orice alt fruct. iar seara iti recomand tot ceva usor. poate putin orez cu legume. mai cauta si tu pe net! big grin Bafta!