| SmallBrain a întrebat:

Sper sa nu luati in ras problema mea,eu sunt o persoana prietenoasa si sociabila si de fiecare data cand imi fac prieteni noi isi dau seama ca sunt rarait chiar daca incerc sa ascund asta.Cel mai tare ma enerveaza cand ma pun sa zic cuvinte ce contin,,r" in ele. Vreau sa scap de acest sa zis defect.

P.S:Am fost si la logoped, dar fara efect happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

De ce incerci sa ascunzi? Daca cineva va vrea sa fie prietenul tau o va face pentru cine esti tu, nu pentru imaginea pe care ti-o creezi. Daca ai un prieten caruia nu-i este rusine sa vorbeasca cu tine si sa stea cu tine, inseamna ca te-a acceptat asa cum esti si are mari sanse sa-ti fie un prieten adevarat. Pana la urma toti vor afla ca esti rararit. Daca ascunzi inseamna ca nu te-ai acceptat tu pe tine insuti si ca nu ai incredere in tine. Daca nu ascunzi acest lucru ineamna ca te consideri normal si celorlalti le va fi mai usor sa te considere la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că e doar în capul tău.
Nu e neapărat un defect.
Oricum, dacă ai fost la logoped si nu te-a ajutat nu prea ai ce face.

| Arisia a răspuns:

Nu este un defect, asa te-ai nascut tu.Nu e chiar asa rau sa fi rarait. Este o calitate de-a ta prin care te diferentezi de altii si nu ar trebui sa iti fie rusine.