| BlackDarkAngel a întrebat:

Revin cu o intrebare care cauta neaparat un raspuns! In primul rand eu sunt sasaita. Nu ca ar fi asta problema,dar ceilalti (colegii de clasa,unii prieteni) rad de mine si ma simt prost, ma simt jenata.In clasa sunt fete raraite, chiar BALBAITE! Dar de ele nu rade nimeni, numai de mine pentru ca sunt sasaita.De aceea si eu incerc sa evit sa folosesc cuvinte care contin litera "S". Dar este foarte greu,multe cuvinte nu se pot pronunta fara "s, z" etc. Chiar nu imi place sa se rada de mine! Eu nu rad de ei dar atitudinea si comportamentul lor lasa de dorit.
Exista vreo cale prin care sa scap de acest "defect"? Nu vreau sa merg la logoped,am fost cand eram mai mica o singura data si nu am mai vrut sa ma duc. M-ar ajuta mult niste site-uri de specialitate, niste exercitii de dictie pentru corectarea limbajului pe care le pot pune in aplicare chiar eu, acasa.
Dau funa si vot

Răspuns Câştigător
| ady2410 a răspuns:

Sa stii ca nu e mare chestie ca esti sasaitawinking. Si eu sunt si chiar imi placehappy. Nu trebuie sa asculti ce zic unii pentru ca intr-un fel noi suntem speciali iar ei nu. Si prietenii mei mai rad uneori dar nu cu rea intentie...ma pun sa zic diferite cuvinte precum,, salam sasesc" sau,, sconcs" laughing. Eu te sfatuiesc sa nu ii bagi in seama si sa nu incerci sa corectezi deoarece acel S da un farmec apartewinking Bafta! :*

5 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

In loc sa te aprecieze ca esti speciala, doamne ce ratati ai in clasahappy Sigur mai este un motiv, asta nu e un motiv sa razi de o persoana.

| alxp a răspuns:

In primul rand nu fi jenata ca esti sasaita. fiecare este diferit in felul lui si acesta este felul tau de a fi altfel fata de ceilalti. in al doilea rand ignorai o vorba spune : voi radeti de mine ca sunt altfel eu rad de voi ca sunteti la fel. in al treilea rand mie imi plac defectele astea raraiti /sasaiti le gasesc atragatoare. cat despre exercitii ar trebui sa te duci la logoped functioneaza mai bine decat exercitiile de pe net. ar trebui in acelasi timp sa te chinui si tu sa vorbesti corect.

| Byanka569 a răspuns:

Si eu am o colega cu aceeasi problema.Sunt exercitii speciale pentru asta.Colega mea a fost ajutata de profa de romana.Ar trebui sa o intrebi.Cat despre colegi, nu le da satisfactie. Ignora-i.
Daca tot nu reusesti, ar trebui totusi sa te duci la logoped.Mai bine acum decat mai tarziu.

| Georgiana_Geo_1983 a răspuns:

Nu-i baga in seama