| SmallBrain a întrebat:

Sper sa nu luati in ras problema mea,eu sunt o persoana prietenoasa si sociabila si de fiecare data cand imi fac prieteni noi isi dau seama ca sunt rarait chiar daca incerc sa ascund asta.Cel mai tare ma enerveaza cand ma pun sa zic cuvinte ce contin,, r" in ele. Vreau sa scap de acest sa zis defect.

P.S:Am fost si la logoped, dar fara efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nitunitu a răspuns:

Salut Daniel.

In primul rand nu te inteleg de ce vrei sa scapi de acel rarait.

Gandeste-te ca toti oamenii de pe planeta s-ar imbraca de maine in sacou, si tu ai fi singurul care ai imbraca trening, sau blugi adica haine lejere in care te simti bine.

Nu te chinui sa alungi raraitul din viata ta, face parte din tine, nu te doare, nu te deranjeaza. Singurul defect pe care il vezi tu este ca intr-o conversatie oamenii rad de acest rarait sau se uita mai atent la tine.

Captezi atentia ceea ce este un lucru bun si esti mai special. Daca cineva rade, zambeste inapoi, si lucreaza mai bine la dictie sa fie perfecta.

Nu ai idee cat esti de special, ieri am cumparat doua bratari hand made de la o domnisoara care avea multe modele expuse intr-un centru comercial. Am mai stat cu ea de vorba cateva cuvinte pentru ca imi placea cat de mult zambea si cu cata pasiune imi vorbea despre origami si bijuteriile handmade care le avea expuse, si chiar mi-a aratat cum se construieste un origami.
Este o persoana minunata si are handicap. Este imobilizata intr-un scaun cu rotile, dar tot timpul cat am vorbit cu ea zambea continuu si imi transmitea o stare de parca in lume nu exista probleme deloc pentru ea.

Iti spun sincer, eu nu am realizat nici dupa ce am plecat ca ea este intr-un scaun cu rotile, practic eu o vedeam perfect normala si asa si este.

Apreciaza faptul ca esti sanatos, doreste-ti sa faci cat mai mult bine, si sa nu ranesti pe nimeni in calea vietii tale. Cand ai de ales intre a face bine sau rau, alege binele.

Intotdeauna priveste partea plina a paharului...

| SmallBrain explică (pentru Nitunitu):

Multumesc,m-ai ajutat foarte mult big grin

2 răspunsuri:
| Cotirta_Daria_1998 a răspuns:

Mi se pare ca e genial sa fi rarait! rsti mai special asa! Ca sa-ti raspund la intrebare nu poti scapa de acest defect, care este de fapt un avantaj, insa poti sa-l reduci.Din punctul meu de vedere dupa ce faci exercitii de pronuntie cu, cuvintele care contin litera "R" inclusiv sa canti, nu se va mai observa!