| Catalin4you15 a întrebat:

Spuneti-mi va rog de astazi m-am apucat de sala ( de forta )Am 15 ani si Inaltimea 1.80 m, cantaresc 70 kilograme spuneti-mi va rog daca mi se vor forma muschii si cum pot sa fac sa ma mai ingras putin pentru ca sunt foarte inalt si nu sunt gras., Si daca ma voi stria sau se vor intampla ceva cu muschii din cauza ca is prea slab. Astept si un raspuns daca are rost sa iau proteine pentru a creste masa musculara mai repede, de la proteine ma voi ingrasa? Multumesc TPU astept cele mai bune raspunsuri! Cine imi da cel mai bun raspuns si concret primeste Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu trebuie să iei niciun fel de proteine copile.
Proteinele le iei dintr-o alimentație sănătoasă.
Ai o greutate normală la înălțimea ta.
Te pup!

| Catalin4you15 explică (pentru anonim_4396):

Bun multumesc. Mai astept inca niste raspunsuri. si de la altii vreau sa stiu si daca se vor pune muschii pe mine ca sunt slab.

| MassEffect a răspuns:

Buna.
La greutatea ta tind sa cred ca esti ectomorf spre mezomorf, acuma depinde.
Ce trebuie sa stii tu este ca sala este doar 20%, 30% este odihna si 50% alimentatia, daca alimentatia ta este varza asa o sa fie si muschi tai.Ai nevoie de 2 g de proteina per kg si vreo 4 g de carbohidrati per kg, tu fiind ectomorf ai nevoie de foarte multe calori peste 4000 calori pe zi, asa ca ai nevoie de 5, 6 mese pe zi si un supliment proteic.NU te lua dupa fraieri astia care zic sa nu iei porteine ca is niste fraieri lasa-i pe ei sa faca sala fara proteine.Nu uita sa te informezi mai mult despre acest sport.Succes!

| Catalin4you15 explică (pentru MassEffect):

Ok cred ca pana la urma voi lua proteine. are ceva daca iau o luna sau doua luni? ca is destul de scumpe. Ca oricum eu nu prea manc foarte mult tot pe fuga sunt tot timpul. Dar cand manc eu pto zice ca manc mult.

| MassEffect a răspuns (pentru Catalin4you15):

NU are nimica poti sa iei cat vrei. Poti sa ai si 3 mese pe zi dar mari.Trage tare si o sa vezi rezultate.

| TrAcEEEEE a răspuns:

laughing PROTEINE?laughing) vrei sa te ucizi rolling on the floor du-te fa ce vrei dar am un prieten care e la sala si el ia aminoacizi e tot asa gen crestere musculara dar nu-s bune sincer de la proteine aha iese urat.A da in legatura cu intrebarea ta daca se pun muschii da normal si la mine s-au pus cand m-am dus la sala si am stat doar 2 luni si am antebratu foarte mare.Am mai mare inaltimea fata de tine dar nu am atatea kilograme am 1.85 si creka vreo 68 sau 67 nu mai stiu (ultima oara cand m-am cantarit atat aveam si era acum 3 luni laughing).In fine mie mi se pare ca la 70 de kg ale tale si inaltimea iti sta bine dar nu lua proteine!

| Catalin4you15 explică (pentru TrAcEEEEE):

Ok mersi de raspuns. voi lua in considerare ceea ce mi-ai spus.

| MassEffect a răspuns (pentru TrAcEEEEE):

BA tu stii ce is alea proteine,daca nu sti de ce dracu vorbesti,m-am saturat de fraier care zic ca daca iei proteine mori, si tu iei proteine in fiecare zi daca nu ai lua atunci ai muri, proteinele sunt in lapte, carne, oua.Si care este faza cu aminoacizi cum adica nu ii bine nu le zice aminoacizi doar asa, ei sunt cei mai importanti pentru corp si pentru sinteza proteinelor asa ca nu mai spune aberati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TrAcEEEEE):

Si tu iei proteine ZILNIC, dar esti prea idiot ca sa stii ca se gasesc in mancare

daca esti REDUS MINTAL, de ce comentezi?