| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Stie cineva sa imi spuna de ce apar probleme referitoare la circulatia sangelui? Amortesc repede si deseori am mainile reci. Mi se intampla de multe ori sa am pulsul prea mare, l-am avut si 118 fara sa fac niciun efort. Are vreo legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0vidius a răspuns:

Arteriopatiile- afectarea arterelor din mai multe cauze:diabet, nivel ridicat de colesterol ldl si scazut colestelorul hdl, fumatul, sedentarismul etc.
acum cateva intrebari din partea mea ca sa iti spun mai exact ce ar putea sa ai sa te orientez spre un diagnostic probabil:
Ce varsta ai? Daca fumezi(de cat timp, cate tigari pe zi)? Daca obosesti repede(cat de repede obosesti la urcat un etaj la treburi casnice dupa 100 m de mers etc). Daca tusesti(daca tusesti noaptea, dimineata sau ziua; ce fel de tuse uscata-umeda) Daca ai momente in care simti ca nu mai ai aer. Daca ai varici. Daca te stii cu lipsa de Ca(spasmofilie) sau cu anemie. Daca consumi lactate si produse din carne. Daca suferi tu sau o ruda de HTA, diabet, sau boli de inima. Daca ti se umfla uneori picioarele.

Ar mai fi cateva chestii de intrebat dar atatea cred ca ajung.
Tu probabil ca ai lipsa de calciu, ori o anemie, ori probleme cu inima (vreo insuficienta cardiaca sau ceva) oricum eu iti recomand sa te duci la medic sa vada exact ce ai.

2 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Problemele acestea sunt serioase și necesită un consult specializat. Du-te la medic, el îți va spune cu adevărat ce problemă ai și dacă este cazul îți va da un tratament.
Aceasta este sfatul meu.

Baftă.

| morningstar a răspuns:

0vidius, nu fumez, am 25 ani si obosesc destul de repede ( la un efort care nu este chiar exagerat). De tusit nu tusesc ( f putin, la o raceala) de obicei, dar am momente cand simt ca nu am destul aer sa respir, dar nu fac o criza, imi trece in cateva secunde. varici nu am de loc. calciu nu stiu daca am destul dar nu am lipsa mare, oricum. si din familie suferea mama de inima, dar la ea era din nastere.
Multumesc pentru raspuns. O sa ajung si la medic.
O zi buna!