Întrebare recomandată | Scorbut a întrebat:

Am auzit ca daca ai mainile reci aproape tot timpul, e posibil sa ai probleme cu circulatia sangelui? E adevarat? Ce e de facut? x_x

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Gingo biloba la indicatia medicului si poarta manusi din blana naturala sau fire din lana!

| yellowalien a răspuns:

Da, circulaţia periferică e destul de slabă. Nu ştiu ce e de făcut, eu sunt aşa de când mă ştiu, iar în ultimele ierni mi-am luat nişte bocanci mai solizi, de munte, să nu-mi mai îngheţe picioarele. De mănuşi uit tot timpul, aşa că buzunarele mă salvează de la degerare laughing
Cică ar fi bună Gingko Biloba pentru îmbunătăţirea circulaţiei, dar mie îmi provoacă palpitaţii la inimă şi nu mai iau...

| FemeiaPisică a răspuns:

Buna,

Da, este posibil sa ai probleme cu circulatia sangelui. Acum, pe frigul asta este bine sa purtam manusi cand iesim afara.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Si mie imi sunt mainile reci aproape tot timpul.Fa miscare si ti le incalzesti repede sau ia gingo biloba.Pa, pa

| DDCC a răspuns:

Se zice că oamenii cu mâinile reci au inima caldă...
http://translate.google.ro/....../translate
Site original: http://www.dailymail.co.uk/......sign-.html

| Ramona000 a răspuns:

Incearca cu ceai verde vrac, eu de cand il iau am mainile si picioarele calde, si mereu aveam problema asta, si vara pe 35 de grade aveam picioarele reci

| trolololo a răspuns:

Da circulația la nivel periferic este mai slaba. Poți lua niște Gingo Biloba. Ajuta la circulația sângelui prin organism.

| myruna2012 a răspuns:

Nu neaparat.
Dar mereu dupa ce scoti manusile ai mainile reci, nu-i asa?

Pentru ca mainile nu au aer sau ceva de genu.

Stai linistita!
Nu s-a intamplat nimic.

Incearca sa mai stai putin ca e si iarna, daca e asa de putin timp incearca sa mai stai si daca tot asa se intampla du-te la doctor.

Răspuns utilizator avertizat
| мızυκı a răspuns:

Poate fi și de la pubertate, inima este prea mică și firavă pentru a pompa sânge calumea și în extremități.
Nu este neapărat faptul că ai probleme cu circulația

| Annonymus333 a răspuns:

Buna! Uite aici ceea ce te intereseaza:)
http://www.realitatea.net/......62775.html
Sper ca am fost de ajutor:)

| AndreiBitea a răspuns:

Inceraca sa stai aproape toata ziua la calculator ca mine sati transpire mainile si se vor incalzi

| Scorbut explică (pentru AndreiBitea):

Pai tocmai asta e ca imi ingheata mana pe mouse laughing

| LauraRihsoph a răspuns:

Acesta este un semn ca ai probleme cu circulatia periferica.Vasele de sange se contracta anormal, reducand circulatia sangelui in maini si picioare. Nu numai frigul poate produce o astfel de reactie periculoasa. Stresul este o alta posibila cauza. In timpul expunerii la frig, degetele devin albe, iar daca nivelul de oxigen scade cu mult sub limita normala, pielea poate deveni chiar albastra. Simturile tactile sunt afectate, iar degetele se umfla. Daca situatia se prelungeste si sursa problemei nu este indepartata, se poate ajunge chiar la amputarea membrelor. Trebuie sa mergi la doctor, si-ti spune el ce e mai bine de facut. Dar nu-ti fa mari griji. Relaxeaza-te

| DeDe1234 a răspuns:

Acesta este un semn ca ai probleme cu circulatia periferica.Sangele nu are putere sa circule asa bine:*

| BiiaLovesYou a răspuns:

Buna.Intr-adevar.Inseamna ca sangele nu are putere sa circule sau circulatia nu e asa de puternica la nivelul mainilor.
Ceva creme ar ajuta, le gasesti la farmacie.
Si eu am avut aceeasi problema.Nici un tratament nu poate face sangele sa circule mai bine.Insa cand aveam mainile reci, imi luam niste manusi, ma puneam langa un calorifer sau pur si simplu imi miscam degetele si imi faceam un masaj.
Succes, sper ca te-am ajutat!happy