| Anonimul69699 a întrebat:

stomacul meu o ia razna, imediat de 1 an, imi este foame chiar si dupa o masa copioasa. De exemplu, azi mancasem un cheesburger destul de mare, nu trecuse 10 minute, simteam cum stomacul dorea sa scoata sunete, cand m-am aflat in fata mancarii mi-a pierit pofta automat,aveam o senzatie de foame, mananc foarte mult dar nu ma ingras si imi e foame mai tot timpul, ofer funda happy Daca nu ai inteles te astept cu un raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat mananci mai mult, cu atat stomacul ti se va largi mai tare si vei avea foamea mai mare.
La un moment dat, sistemul tau nu va mai putea face la asemenea cantitate de mancaare (cu care "te saturi"), iar surplusul se va depune pe tine. Intai pe burta, apoi pe restul corpului - mai ales daca vei scadea activitatea fizica de acum (asta incepe dupa varsta de 30 ani, cand devii si familist).

| Adry05 a răspuns:

E posibil si in functie de ce mananci. Carbohidratii in general dau o stare scurta de saturatie si dupa ti se face foame iar, de aia sunt si de ocolit in diete. In rest, vezi sa n-ai viermi instestinali sau lucruri de genul, mergi la doctor si spune-i problema si iti va da trimitere pentru analize sau ce masuri sunt necesare.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa faci o deparazitare a corpului, probabil ai paraziti intestinali (viermi), cam toate simptomele sugereaza prezenta lor.
In majoritatea cazurilor, dupa un tratament de deparazitare, corpul se elibereaza de ei si iti revine pofta de mancare normala si sanatoasa, chiar asimiland hrana.