| Adrianmircea7 a întrebat:

sunt bolnav al naibii de tare si vreau sa ma ajutati. Daca puteti sa imi spuneti daca urmatoarele simptome sunt grave:
-Ganglioni umflati la gat
-Dureri de cap si ameteli dese
-Din cauza antibioticelor mi s-a umflat putin limba si cateva bube foarte dureroase tot pe limba
-din cauza medicamentelor imi curge foooarte des nasul si il suflu odata la 2min iar noaptea nu pot dormi din aceasta cauza, mi se infunda nasul si respir pe gura si mi se usuca gatu si ma ustura si ma trezesc de 10 ori toata noaptea sa imi suflu nasul sau sa mai beau o gura de apa sau ceai.
in fine, mai am o intrebare:APA minerala iti face rau cand ai gatul imflamat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Eu cred ca nu este nimic grav, esti un pic speriat.Maine vei primi tratamentul potrivit daca mergi la medic.Iti doresc o noapte linistita! Bea un ceai caldut si la somnic!

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ganglionii umflati arata prezenta unei infectii in organism si posibil o candidoza din cauza antibioticului.Trebuie sa mergi la medic pentru a schimba tratamentul si a trata candidoza.Nu are ce sa-ti faca apa minerala, eventual foloseste pe cea partial carbonatata sau inlocuieste-o cu ceaiuri de tei cu miere si tinctura de propolis!

| Raniia a răspuns:

Nu stiu cine ti-a prescris antibioticul dar se se pare ca ai o afectiune faringiana(usoara sau grava). Aceasta infectie a ta cu adenopatie-umflarea ganglionilor-poate fi bacteriana sau virala.Ai nevoie de un consult la un medic ORL-ist.Tratamentul trebuie indicat in urma efectuarii unui exudat faringian(cu antibiograma)pentru a depista un germen patologic, si in functie de rezultatul analizei vei primi tratamentul corespunzator.Nu ai voie acru accidulat si condimentat. Evita alimentele solide, consistente, se recomanda supe, pireu de legume, ceai mult caldut nu fierbinte.Ai grija de sanatatea ta!

| Azµre a răspuns:

Nu trebuie să consumi acidulate! Asta e clar. Și vezi medicul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Si la medic de nu mergi?
Mai ales daca esti in starea in care esti acum?
Trateaza-te, nu mai sta asa, poti sa dai in alte complicatii, fuga la medic, este destul de urat ce ai tu.
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

In primul rand nu prea stim de ce iei antibiotice. Ti le-a recomandat medicul? Daca da, de ce?

Apa minerala nu are nici o legatura, doar daca bei in exces si des poti face o hiperaciditate gastrica.
Consulta medicul de familie si vezi cu exactitate ce ai, pentru a-ti da o trimitere la un specialist.
Sanatate!

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

1.Simptomele sunt grave..Nu stiu exact ce ai, trebuie sa te duci la medic! Pentru sanatatea ta!
2.Da, apa minerala face foarte rau! Sa nu mai bei, ca te doare mai rau gatul si mai ales bubele de pe limba! Nu tin neaparat funda, dar din descrierea ta YOU MUST SEE A DOCTOR!

| Adrianmircea7 explică:

Pai nu stiu ce sa zic, ma simt rau dar vreau sa mai zic ca sunt baiat 13 ani si am stat acasa in jur de 4 zilee in care ma simteam rau dar probabil am exagerat nestiind foarte bine anatomie, adica ma cam doare cand ating gatul si era umflad pe deafara ..In fine am sa ma duc maine la medic

| Raniia a răspuns (pentru Adrianmircea7):

Eu cred ca nu este nimic grav, esti un pic speriat.Maine vei primi tratamentul potrivit daca mergi la medic.Iti doresc o noapte linistita! Bea un ceai caldut si la somnic!

| Adrianmircea7 explică:

Va multumesc mult! imi pare rau ca nu pot da funda la toti

| Stoenescu_Daniel_1986 a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.