| DirviziuQ a întrebat:

sunt bolnava si am o tuse oribila, tusesc mereu chiar si cand stau si ma doare spatele ingrozitor, la fel si pieptul. Am fost la medic dar mi-a dat tratament doar pana azi dimineata, si mi-a spus sa merg maine dupa masa la control. cand am fost la el (vineri)nu tuseam astfel ca nu mi-a dat nimic pentru tuse. ce sa fac? deja ma dispera si ma doare foarte tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea multe ceaiuri si stai in pat.

| Youth a răspuns:

Buna!
Este probabil sa ai bronsita acuta. Ai grija, daca nu te vei ingriji e posibil sa faci aprindere de plamani.
Du-te maine urgent la doctor si prezinta-i toate simptomele.
Pana atunci, stai in pat, bea ceaiuri caldute, sirop de mugur de brad (in caz ca ai) si ia niste pastile pentru gat, spre ex. Tantum Verde (recomand!).
Insanatosire grabnica!

| DirviziuQ explică (pentru Youth):

Gatul nu ma mai doare, m-a durut acum cateva zile cand am racit, acum ma doare cu "radiaza" durerea de la piept si spate si ma innebuneste. sad Stiu ca este de la raceala de aceea am fost atunci la medic, dar cum nu tuseam nu mi-a dat nimic pentru asta, deci nu stiu ce sa iau si ce sa mai fac pana maine, ma innebuneste. Si merci mult pentru urare :*

| LuisaTone a răspuns:

Cred ca ai o gripa si nu poate fi tratata asa de usor, ca sa nu te doar gatul si sa nu mai tusesti fa gargara cu ceai pentru a elimina puroiulwinking, stai in casa si odihnestete, nu te forta, si fii atenta ca in spatele acestor simptome se ascund si anumite boli manifestate sub forma unei raceli sad

| DirviziuQ explică (pentru LuisaTone):

Stiu ca este o gripa, de aceea am mers la medic, doar ca atunci cand am mers nu am tusit si ieri seara a inceput, iar acum ma doare ingrozitor, si nu pot merge decat maine dupa masa inapoi, oricum mergeam ca sa imi faca o "verificare", dar cum atunci cand am mers nu tuseam, nu mi-a dat niciun medicament pentru asta, asa ca nici nu stiu ce sa iau dar nu mai pot

| Denisaa_Deny_1992 a răspuns:

Poti sa bei un ceai de lamaie si sa stai imbracata (in cazu daca stai in pantaloni scurti si tricou si fara sosete ) si stai in casa (Funda?)
Sper ca te-am ajutat :* :* :* happy
bye