| ErrChan a întrebat:

Buna TPU.Sunt cea mai mica de la mine din clasa, am 12 ani si 1.40 si nu imi place cand vad fetele din clasa mia asa de inalte de vreo 1.60 ma simt penibil.Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt 4 sporturi de înălțime care te pot ajuta, înot/volei/baschet/handbal.
Îți alegi unul din ele sau chiar două dacă timpul îți permite și vezi după 6 luni efectul. Trebuie să ai minim 3 antrenamente pe săptămână.
Pa, pa.

| yellowalien a răspuns:

Ai abia 12 ani, până la 17-18 ai să mai creşti. Nu ai de ce să te simţi penibil, fiecare persoană are organismul ei şi ritmul ei de creştere. În plus, fetele mignone sunt tare dulci şi drăguţe.

| yellowalien a răspuns:

Părinţii tăi ce înălţime au?

| ErrChan explică (pentru yellowalien):

Paii mama are 1.50 si tata e inalt.Eu seman pe mama.

| yellowalien a răspuns (pentru ErrChan):

Eu zic că mai creşti, măcar pe la 1.60 ai să te opreşti. Ai abia 12 ani, nu rămâi de 1.40, fii fără grijă happy
Eu la 12 ani eram cea mai mică din clasă, de înălţat abia prin clasa a 7-a am început să mă înalţ. Acum am 1.67-1.68.
Acum orice ar fi, tu învaţă să te accepţi aşa cum eşti, pentru că nimeni nu e perfect. Toţi avem defecte, iar faptul că ştim sau nu să trăim cu ele se vede destul de bine la exterior.
Uită-te spre exemplu la Kylie Minogue, are 1.53 şi arată foarte bine. Pentru ea, înălţimea nu reprezintă un complex. Şi crede-mă, cunosc o mulţime de fete mici de statură, dar foarte drăguţe big grin

| eliaclodia a răspuns:

Pe langa sport te-ar mai ajuta o alimentatie bogata in elementele necesare cresterii. Ce greutate ai? In plus starea psihicului conteaza, daca esti plina de complexe si inhibitii obositoare nu e bine. Pe urma mai depinde si de adn-ul tau. Dupa cate stiu eu se poate intampla sa ramai mai mica decat ce scrie in adn. Psihic viguros, imunitar viguros, alimentatie buna, aer curat, sport. Bafta!

| ErrChan explică (pentru eliaclodia):

Ce greutate? 33 de kg

| eliaclodia a răspuns (pentru ErrChan):

Ai o greutate mica pentru inaltimea ta. Esti anemica? In schimb 1, 40 la 12 ani mi-se pare bine. Cum se gateste la tine? Se tine mancarea pe foc pana fierbe de tot. Pana se distrug substantele? Asa gatea mama, de asta intreb. Alimentatia mea ma facuse anemica.

| ErrChan explică (pentru eliaclodia):

Nu sunt anemica.Doar ca nu ma prea omor dupa mancare.

| eliaclodia a răspuns (pentru ErrChan):

Pai, tocmai din cauza ca eu consumam mai mult pentru digestie decat ma aleageam dupa digestie, nu mai ma omoram dupa mancare. O aruncam pe geam, l-am nimerit pe vecinul de desubt cu ciorba aia fiarta si rasfiarta. Era chelios si ii statea bine cu fideaua in cap. Sau o aruncam in wc, pana m-a prins, m-a parat vecinul cu pricina si mi-a zis asa:
-Daca nu vrei sa mananci lasa-mi mie, a costat bani.
-Si nu te superi?
-Decat sa o arunci, mai bine nu ma supar.

| ErrChan explică (pentru eliaclodia):

Iac,nu-mi place ciorba.Bine ai facut ca i-ai aruncat-o in cap

| DurexBun a răspuns:

Da.apucate de un sport..Cum ar fi inotultongue

| ErrChan explică (pentru DurexBun):

Nu imi place inotul.Mie frica de apa.

| ErrChan explică:

Scuzati greseala, vroiam sa scriu mea nu mia