| Manu07 a întrebat:

Sunt disperată si as vrea tare mult să mă ajutați. Am 17 ani si am aflat ca sunt însărcinată. A facut cineva in Iasi avort fara acordul părinților? Tind sa mentionez ca o am doar pe mama si nu sunt in relatii bune cu ea. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Pai, mai ales ca vad ca nu esti ca alte mame care merg sa faca avort ca si cum ar merge sa scoata un dinte, inseamna ca poate vrei sa iei si alte solutii in calcul si iti promit ca nu ramai nici pe strada, nici nu patesti nimic.

https://www.youtube.com/watch?v=hRIF2jzTvr8

Te pun eu in legatura directa cu acest om, are case si are camere care stau libere special create pentru situatii ca ale tale, am familii care vor sa infieze daca te decizi sa il nasti.

Se merita sa faci un efort cateva luni iar dupa ai macar bucuria ca ai dat nastere la un copilas, chiar de nu vei putea/nu vei dori sa il cresti.

Scrie-mi mesaj si pe Facebook te rog, sa gasim solutii impreuna :)

https://www.facebook.com/ProLifeRo/

Alegerea e in mainile tale, zici acum ca nu se poate, ca e singura solutie, ca faci avortul si asta e, doar ca avortul este un lucru pe care nu il mai poti repara vreodata si o sa-ti para si rau ca eu ti-am oferit solutii dar nu ai vrut nici macar sa le iei in calcul!

Astept sa-mi scrii oricand

Nu opri o inima sa bata :(

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Multi înainte si sanatate! Mergi si discuta cu medicul tau de familie sau cere i direct sa te trimită la ginecolog pentru o posibilă sarcina. Nu are rost sa ascunzi în momentele astea ca ai o viata sexuala. Parerea mea e că ar trebui să i spun si mamei, este femeie, ba chiar una in toata firea, care a trecut printr o sarcina si a trăit toate astea, nu are de ce sa te judece. Daca te judeca iar tu te superi, e fix problema ta. Ar trebui să ti asumi ca asta esti si ca mama ta gândește asa. Nu poti schimba nimic in felul dat de tine. Oricum timpul va trece si daca vei rezolva problema vei scapa de disperarea asta.

| Manu07 explică (pentru Donsavas):

Nu ascund faptul că mi am început viata sexuală. Mama e conștientă de asta. Însă o sarcina e prea mult. Iubesc copiii si mi se rupe sufletul cand stiu ca nu il pot aduce pe lume fiindca nu am ce sa îi ofer. Nici macar nu mai stau acasa. Stau la o prietena. Cu acel băiat nu mai vorbesc, a devenit agresiv si nu cred ca ma va ajuta nici cu banii pentru avort. crying

| Donsavas a răspuns (pentru Manu07):

Nu are voie să fie agresiv. Spune i sa ti dea bani si daca devine agresiv,anunta l ca l vei reclama la poliție pentru violență sau amenințare. Rămâi la prietena ta dar informează ti mama fiindca ai nevoie de ajutorul ei. Te va intelege,cu atât mai mult dacă știe de viață ta sexuala. Cum ar fi sa l aduci pe lume? Atunci ar fi șocant si poate nu te ar ajuta sa l crești,fiind aproape majora. Sau poate nu. N ai de unde stii daca nu discutați.
Nu ti face griji in legatura cu avortul. Nu va durea iar recuperarea e rapida. Suferința psihica(depresia) este normala in cazul in cazul tau dar va trece, sa nu crezi ca te vei simti asa o viata ca nu e asa! hai, curaj, asta e viata, cu bune si rele. Gândește te cati oameni sunt bolnavi cronic sau au accidente si nu mai pot de durere sau cati n au depresie in lume... Iti vei depăși si tu greutățile tale

| Yurisa a răspuns:

Nici eu nu as fi intr-o relatie buna cu fiica-mea daca as stii ca e ca tine

| Teo29 a răspuns:

Ti-am scris o solutie in privat, te rog sa citesti cand ai cateva minute, s-ar putea sa te ajute happy

| Manu07 explică (pentru Teo29):

Multumesc ca încercați să mă ajutați. Însă am luat aceasta decizie. Imi este extrem de greu să renunț la copilașul meu, crede ti ma. Sunt intr o situație grea. Mamei nu îi pot spune fiindca as ramane pe drumuri de tot. Sper sa gasesc un medic care sa ma ajute fara semnatura mamei, sa ma inteleaga. Ma puteti îndruma spre niște cabinete?(am incercat sa va trimit in privat însă nu am reusit)

| Manu07 explică (pentru Teo29):

Nu va pot raspunde in privat. Nu stiu de ce nu se trimit mesajele.

| Teo29 a răspuns (pentru Manu07):

Le-am primit, ti-am raspuns si eu, ti-am acceptat si cererea de prietenie

| Teo29 a răspuns (pentru Manu07):

Pai, mai ales ca vad ca nu esti ca alte mame care merg sa faca avort ca si cum ar merge sa scoata un dinte, inseamna ca poate vrei sa iei si alte solutii in calcul si iti promit ca nu ramai nici pe strada, nici nu patesti nimic.

https://www.youtube.com/watch?v=hRIF2jzTvr8

Te pun eu in legatura directa cu acest om, are case si are camere care stau libere special create pentru situatii ca ale tale, am familii care vor sa infieze daca te decizi sa il nasti.

Se merita sa faci un efort cateva luni iar dupa ai macar bucuria ca ai dat nastere la un copilas, chiar de nu vei putea/nu vei dori sa il cresti.

Scrie-mi mesaj si pe Facebook te rog, sa gasim solutii impreuna :)

https://www.facebook.com/ProLifeRo/

Alegerea e in mainile tale, zici acum ca nu se poate, ca e singura solutie, ca faci avortul si asta e, doar ca avortul este un lucru pe care nu il mai poti repara vreodata si o sa-ti para si rau ca eu ti-am oferit solutii dar nu ai vrut nici macar sa le iei in calcul!

Astept sa-mi scrii oricand

Nu opri o inima sa bata :(

| Manu07 explică:

Dacă nu ai un raspuns la intrebarea mea, te rog nu comenta. Nu esti in masura sa ma judeci