| missunderstoodx a întrebat:

Buna TPU!
Sunt fata, am 15 ani si uneori fac cosuri, nu foarte multe dar de un an aproximativ sunt frecvente cele in zona barbiei dar mai am uneori si pe frunte.
Nu sunt foarte multe la numar, de obicei am cam 2 pe barbie, iar dupa ce se duc apar altele, nu este acnee.
Nu imi permit sa merg la dermatolog, deci va rog nu ma trimiteti acolo.
Ce creme imi recomandati pentru astfel de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cauta la farmacie crema Fucidin H (vezi daca ti-o poate vinde fara reteta, caci nu am certitudine daca se da cu reteta sau fara), si te dai cu aceasta crema dimineata 1 data si eventual seara 1 data (pui o cantitate mica pe fiecare cos si masezi usor pana intra in piele) sau aplici de cate ori zice farmacistul dar maxim 7-10 zile, dupa care faci pauza 2-3 saptamani, ai inteles niciodata sa nu folosesti mai mult de 7-10 zile la rand.
In perioada cand te dai cu aceasta crema sa nu fii machiata, logic nu te dai peste machiaj :)
Se va face ca un ulei asa ca o perioada de 1-2 ore nu iesi afara cu crama aplicata :)
O sa dea rezultate in cazul tau.
Nu ai nevoie de creme scumpe si prostii dermato care costa cate 150 de lei crema si nu fac absolut nimic.
Daca nu am investit eu mii de euro in creme in trecut atunci cine?
E recomandat inainte de a aplica crema cu, 30 de minute inainte sa zicem, sa iti cureti fata cu o solutie de igiena a fetei, eu folosesc aceast gel pentru ca e mult mai ieftin decat gelurile folosite inainte pe care dadeam ca naivul 100 de lei si faceau acelasi lucru https://www.catena.ro/......ct-de-neem

Succesuri; P

| MarianWLF a răspuns:

La 15 ani e si varsta, ce poti face tu e sa nu consumi multe lactate, fara zahar in exces si mai ales carbohidratii nesanatosi, acestia fiind patiseria, painea, sosurile in exces. Mai poti incerca un lucru banal care pentru mine a facut minuni, gheata, ori intr-o punga cateva cuburi, ori direct cubul de gheata plimbat pe toata fata, 2-3 cuburi pana se topesc, dar mai ales in zonele inflamate, direct pe cosuri, cosurile fiind inflamatii, gheata trage si calmeaza zona, in loc sa se umfle sa iasa la suprafata, se retrag, e putin inconfortabil dar te obisnuiesti. Aveam in partea stanga a maxilarului unul langa altul, de cand folosesc gheata nu mai am nimic, e pielea curata.

| newaccountbye a răspuns:

Poate un gel Roche posay sau gel de curățare Cerave dimineața și seara. Mai bine mergi la o farmacie