| borceaandra a întrebat:

Sunt noua pe aici si as avea si eu o intrebare, in special pentru mamici sau gravidute; sunt insarcinata in 4 luni si acum cateva zile am avut o infectia urinara si am luat un plic de Monuril dat de ginecolog ( din pacate nu stau in Romania si nu stiu daca Monural este echivalentul ) si acum mi-e teama sa nu faca vreun rau bebelusului. Un plic nu cred ca ar putea afecta, avand in vedere ca trebuia sa "ma tratez" ca sa nu dau in alte complicatii. Cele care ati fost gravide si ati luat medicamente pe timpul sarcinii a fost vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt "mămică sau graviduţă", ci un TĂTICUŢ...

În PRIMUL rând, Monuril este IDENTIC cu Monural - vezi Prospectele acestora la linkul :
http://www.torrinomedica.it/......onuril.asp

http://www.medipedia.ro/......R-3-g.aspx

MONURIL Adulti 3 g = fosfomicina trometamolo g 5, 631

MONURAL® 3 g = fosfomicina trometamol 5, 631 g

"Atentionari speciale
Sarcina si alaptarea:
In timpul sarcinii, fosfomicina poate fi administrata numai daca este absolut necesar si intotdeauna sub supraveghere medicala directa."

Oricum, din "povestioara" ta eu trag concluzia că ţi s-a recomandat Monuril în urmă cu ceva timp ( probabil când erai în Italia ), iar acum eşti în România şi vrei să iei acest medicament FĂRĂ aţi fi prescris ( ACUM ) de medic!
Sau invers...

Ca să fiu mai explicit : "sub supraveghere medicala directa" = internată în spital!

Deci, pot apărea "probleme", chiar dacă riscurile de mortalitate ( sau malformaţii ) a/ale fătului sunt REDUSE.

Pe timpul sarcinii, NU se administrează antibiotice ( în special ) aşa "de capul tău"!

Ca să NU mai amintesc următorul aspect :
"Atentionari speciale

Tratamentul in priza unica cu 3 g fosfomicina nu este adecvat pentru: -infectiile urinare recidivante".

Ai mare GRIJĂ de tine şi de bebe, şi NU mai fă astfel de "prostioare"!

Toate cele bune şi multă sănătate. Sarcină uşoară.

| borceaandra explică (pentru bursuc001):

Hai sa rehtific ce-ai zis tu. In primul rand nu stau in Italia, nu am zis asa ceva, nu am luat de capul meu DOMNU ( asta deduc ca esti), ginecologul mi l-a recomandat pentru ca nu puteam sta asa sa se agraveze; informeaza-te inainte sa postezi prostii!

| bursuc001 a răspuns (pentru borceaandra):

Dacă citeai ATENTĂ, am "PRESUPUS" acest aspect - citez : "probabil când erai în Italia"!

Apoi, NU am înţeles de ce te-ai "ŞIFONAT" aşa de tare...

Am crezut că ai NEVOIE de ajutor, dar văd că m-am înşelat!
Îmi PIERD timpul cu tine!

Dacă te INFORMAI mai bine, NU mai comentai la răspunsul meu!

Tu SINGURĂ ai precizat că ţi-a fost recomandat TELEFONIC acel medicament...

Iar eu ţi-am explicat CLAR ce scrie Prospectul :
"Atentionari speciale
Sarcina si alaptarea:
In timpul sarcinii, fosfomicina poate fi administrata numai daca este absolut necesar si intotdeauna sub supraveghere medicala directa."

Ca să fiu mai explicit : "sub supraveghere medicala directa" = internată în spital!

Asta NU înseamnă "recomandare TELEFONICĂ"!

Iar dacă vei avea probleme cu sarcina sau cu bebe, NIMENI nu va recunoaşte că ţi-a recomandat telefonic un anumit tratament...

Deci, TU eşti SINGURA care postează PROSTII!

Iar spre ştiinţa ta, sunt MULT mai INFORMAT decât tine şi am MULT mai multe cunoştinţe în domeniul medical!

Oricum, un simplu "mulţumesc" era suficient!

O zi frumoasă.

| mary4048 a răspuns:

Raspunsul nostru nici nu ar trebui sa conteze pentru tine, fiindca fiecare dintre noi este diferita si tratamentele se fac in functie de bolnav si nu de boala.Pentru ca ai o raspundere fata de bebel, da fuguta la medic si urmeaza indicatiile.Trebuie tratata acea infectie deoarece poate dauna sarcinii, dar nu lua medicamente dupa ureche.Sanatate maxima si nastere usoara!

| borceaandra explică (pentru mary4048):

Nici nu am luat dupa ureche, am sunat si la un spital si la ginecolog si mi-au zis sa iau acelasi medicament.