Întrebare recomandată | alexa1808 a întrebat:

Intrebare pentru mamici, cand ati fost gravidute, ce fel de analize ati facut pe tot parcursul sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
in '88 cand am ramas insarcinata cu primul meu ingeeras, nu am facut analize de loc, doar lunar la control, ma masura/cantarea si asculta inimioara ingerasului, si multumesc bunului Dumnezeu ca am nascut fara probleme, copilul era si este sanatos, acum sunt fel de fel de analize/aflarea sexului etc.
O primavara frumoasa sa aihappy

| mona a răspuns:

Analizele normale+ o analiza mai speciala de genul cam cat la % copilul risca sa se nasca cu sindromul down, astea le-am facut pana in doua luni, in rest nimic doar lunar vizita la ginecolog

| alexa1808 explică (pentru mona):

Analiza pentru sindromul Down am facut-o chiar acum 3 zile, inca astept raspunsul, si de aceea intreb pentru ca am mai auzit ca ar mai fi niste analize ca sa vezi daca exista malformatiihappy

| mona a răspuns (pentru alexa1808):

Daca vrei sa mai faci analize intreaba ginecologul ce poti sa mai faci, mie mi s a recomandat analiza sindromului down din cauza varstei ca altfel nu faceam[aveam 31 de ani]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Va trebui să faci aşa,
Hemoleucogramă completă,teste de coagulare şi biochimie, teste de sânge pentru hormoni,sumar de urină şi urocultură,test Babeş-Papanicolau plus test de secreţie vaginală, testare HIV, testare sifilis, testare pentru hepatită, test pentru aflarea grupei sanguine şi Rh-ului (este extrem de importantă aflarea Rh-ului fiecărui părinte, în situaţia în care gravida are Rh-ul negativ, iar partenerul pozitiv, se impune dozarea de anticorpi antiD la intervale stabilite de timp),
ecografie de trimestrul I (se face între 11 şi 14 săptămâni, triplul test se face între săptămânile 16-18 şi este extrem de important pentru depistarea anomaliilor cromozomiale,
ecografia de morfologie fetală, ascultarea cordului fetal,
măsurarea tensiunii tale arteriale,
evaluarea greutăţii tale.
Te pup!