| euu0 a întrebat:

sunt tare nedumerita straight face si as vrea sa nu luati in ras intrebarea mea..am fost la ginecolog si mi-a prescris diane-35 pentru niste ovare micropolichistice..am luat 3 tablete si dupa am fost din nou la control(acum 2 saptamani)..ginecologul mi-a zis sa le mai iau inca 6 luni straight face 'sa facem tratamentul complet' asa mi-a zis..azi dimi a fost la vreo 6 farmacii si n-am mai gasit diane-35..au zis ca le-au scos ca in Franta au murit oameni si nu-s bune..sunt cele mai rele anticonceptionalesad intr-un final am gasit la farmacia Catena..aceleasi vorbe mi s-au zis si acolo..ca nu-s bune si sa nu le mai iau puppy dog eyes eu mi-am cumparat si farmacista mi-a dat si niste pastile care dimunueaza efectele secundare a contraceptivelor.m-am intristat foarte tare si nu stiu ce sa fac..sa mai iau luna asta si sa renunt la ele? imi doresc foarte mult un copil la anul si stiu ca nu-s bune anticonceptionalele dar totusi mi le-a dat un specialist..va rog sa-mi raspundeti..va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

NU are de ce să-ţi fie frică de aceste AC - efectele adverse şi riscurile sunt cam aceleaşi la oricare AC ( nu doar la Diane 35 ).

Dar, în cazul afecţiunilor pe care le ai NU este alt tratament; deci, "de musai, ca de voie bună".
Asta este, n-ai ce face!

Oricum, încă în 6 luni ar trebui să se vindece.

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi, cred eu, sa consulti altii 2-3 medici specialisti--- daca toti au o parere negativa despre despre "Diane 35", nu le folosi.
In legatura cu renumele de "bun specialist" de care se bucura medicul care ti-a recomandat diane-35, poti gandi ca este o apreciere pur subiectiva facuta de nespecialisti(paciente).

P.S.Scandalul din Franta, legat de anticonceptionalele "Diane 35", a fost relatat de catre presa:http://www.ziare.com/......ei-1215827

| euu0 explică (pentru alessia5158):

Nu mi-a zis paciente ca e bun.m-a trimis medicul de familie..in fine. mersi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, pentru ovare polichistice ( sau pentru chistul ovarian ) se prescriu anticoncepţionale deoarece ele opresc ovulaţia şi în această perioadă chistuleţele se dizolvă/elimină.

Asta NU înseamnă că e neapărat să ţi se prescrie Diane 35 - se pot prescrie şi alte tipuri de AC.

Apoi, n-am înţeles cât timp ai luat AC...
Zici că : "am luat 3 tablete si dupa am fost din nou la control"

Ai mers la control după DOAR 3 tablete, sau ai vrut să zici că ai luat 3 luni ( deci 3 cutii/folii )?

De asemenea, NU ai precizat ce investigaţii/analize ţi s-au făcut când s-a pus diagnosticul de "ovar micropolichistic"...

Oricum, în general, un tratament pentru ovare polichistice se face cel puţin 3 luni - dar, e PREFERABIL să-l faci 6 luni.

Se merge la control PERIODIC, din 3 în 3 luni şi se face câte o ecografie vaginală/ovariană pentru a verifica starea ovarelor şi dispariţia chisturilor.

În cazul în care NU mai găseşti Diane 35 în farmacii, atunci mergi la ginecolog să ţi le SCHIMBE cu alte AC!

Când vei dori să rămâi însărcinată, TREBUIE să faci o pauză de cel puţin 6 luni între terminarea/întreruperea AC şi momentul sarcinii.

Vezi alte informaţii despre Diane 35 în Prospectul de la linkul :
http://www.contraboli.ro/diane-35/

Vezi informaţii despre ovarele polichistice la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să încerci şi diverse tratamente naturiste pentru prevenirea/tratarea chisturilor - vezi detalii la linkul :
http://sanatate.adore.ro/......lichitice/

http://www.tonica.ro/......stice.html

http://healthy.kudika.ro/......stice.html

http://www.musetel.ro/articol.php?id=1015

Toate cele bune şi multă sănătate.

| euu0 explică (pentru bursuc001):

Da am luat 3 luni..era de inteles daca am zis 3 tabletehappy asa mi-a zis ginecologul dupa ce termin 3 folii sa merg din nou.mi-a facut o ecografie la ovare happy mi-a zis ca trebuie sa fac tratamentul 9 luni ca sa fie totul bine happy a zis ca diane-35 sunt cele mai indicate in aceste 'cazuri' ..eu de la aceste chisturi am probleme si cu tenul (acnee) si doar cu ele ma vindec. mersi de raspuns..si nu incerc nimic fara indicarea medicului happy

| bursuc001 a răspuns (pentru euu0):

Cu plăcere!

Mă gândeam eu că ai făcut tratament timp de 3 luni - aşa cum spuneam şi mai sus, se face control periodic din 3 în 3 luni.

Medicul ţi-a prelungit tratamentul cu AC deoarece ( încă ) NU s-au eliminat toate chistuleţele!

Chiar dacă nu ţi-a spus, peste încă 3 luni te programezi şi mergi IAR la control!

Într-adevăr, în general, SOP ( sindromul ovarelor polichistice ) cuprinde şi manifestări de acnee sau hirsutism - pentru acestea sunt mai indicate Diane 35 ( decât alte AC ).

E preferabil să-ţi cumperi mai multe cutii ( când găseşti ) ca să ai pe toată această perioadă de 6 luni.

O zi frumoasă.

| euu0 explică (pentru bursuc001):

Acum mi-a zis sa merg cand termin aceste 6 cutiibatting eyelashes sa vedem..parca mi-e frica sa le mai iau la cate am auzit despre elestraight face oricum multumesc de raspuns si sfat happy

| bursuc001 a răspuns (pentru euu0):

Cu plăcere!

NU are de ce să-ţi fie frică de aceste AC - efectele adverse şi riscurile sunt cam aceleaşi la oricare AC ( nu doar la Diane 35 ).

Dar, în cazul afecţiunilor pe care le ai NU este alt tratament; deci, "de musai, ca de voie bună".
Asta este, n-ai ce face!

Oricum, încă în 6 luni ar trebui să se vindece.

Toate cele bune.

| DeaAndreea28 a răspuns:

Nu sunt sigure iar daca folosesti un an pastile trebuie sa stai inca un an in pauza sa nu faci copii pentru ca s-ar putea sa aiba probleme copilul asa ca recomandarea mea este sa u iei si sa mergi la alt medic

| euu0 explică (pentru DeaAndreea28):

Mi mi s-a zis ca trebuie sa fac jumate de an pauza si dupa pot ramane insarcinata..ginecologul asta este foarte bun..este renumit in zona noastra..acum nu stiu ce sa fac..stiu ca orice anti nu-i buna. mersi de raspuns