| Fabian298362 a întrebat:

Sunt un pic speriat. De 2 zile am observat ca am cateva pete rosii pe piele care se pot observa cand e decoltat si una pe cap care ar parea ca o iritatie. Arata cam ca in poza asta
http://imgur.com/VaVamE8. Tin sa spun ca m-am mastrba t cu o seara inainte de a mi aparea petele.
Ajutor, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dermdoc a răspuns:

Daca bubitele sunt mici si rosii si se afla in cea mai mare parte pe capul glandului atunci aproape sigur este doar o iritatie. Poza pe care ai atasat-o nu se poate vedea pe pagina aia. Incearca Bepanthen unguent de trei ori pe zi cateva zile (intre timp stai cuminte) si daca totusi nu dispare in 5-7 zile trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa mergeti la dermatolog.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Imaginea nu pot sa o vad. Daca ai avut relatii sexuale recent ar putea sa fie o BTS (boala cu transmitere sexuala), in rest, bubite apar din varii motive. Ca sa te linistesti un control la dermatolog ar fi binevenit. Poate e doar o reactie alergica sau o urticarie. Bubitele sunt doar pe penis sau sunt si altundeva pe corp?

Multa sanatate.

| dermdoc a răspuns:

Dupa cum zicea si CuriousStuff daca ai avut un contact sexual neprotejat recent (circa 2 sapt in urma) s-ar putea sa te fi pricopsit cu o infectie cu transmitere sexuala. Daca insa nu ai avut niciun contact neprotejat atunci acele pete rosii ar putea fi doar o banala iritatie. Oricum ar fi lucrurile, in cazul in care petele rosii persista ar trebui sa mergi la un dermatolog pentru o consultatie.

Toate cele bune.

| Fabian298362 explică (pentru dermdoc):

Am doar 14 ani nu am avut nici un contact sexual pana acum si bubitele sunt doar pe penis si nu ma ustura si nu am mancarimi

| Fabian298362 explică (pentru dermdoc):

Pe cap am doar o parte minuscula ca si cum ar fi zgariat in reste acele pete se afla pe penis si se pot observa doar cand e decoltat

| dermdoc a răspuns (pentru Fabian298362):

Daca bubitele sunt mici si rosii si se afla in cea mai mare parte pe capul glandului atunci aproape sigur este doar o iritatie. Poza pe care ai atasat-o nu se poate vedea pe pagina aia. Incearca Bepanthen unguent de trei ori pe zi cateva zile (intre timp stai cuminte) si daca totusi nu dispare in 5-7 zile trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa mergeti la dermatolog.