| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU tata are la glezne la picioare umflat si la un picior mai sus cam umflat mi-a zis ca se duce la doctor dupa paste si ca il suna ca am facut rost de numarul la doctor,dar imi este ca nu se duce ca a mai zis ca se duce si nu sa mai dus, si problema este ca mananca si sarat bea alcool coiniac o data pe saptamana s au la cateva zile si de asta I se umfla la picioare, Ar fi o idee buna cand il intalnesc pe doctor s au sa ii dau mesaj sa ii spun sa il sune pe tata sa il intrebe de piciorul umflat?(ca nu vreau sa ajunga ca bunicul meu care acum nu mai este, care I sa taiat piciorul cred ca tot asa de la bautura,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca doctorul o sa raspunda la telefon.
Nu-i profesional sa dea consultatie prin telefon!
Tatal tau trebuie sa mearga la medic, asa cum merge orice om normal, pe picioarele lui sau carat in scaunul cu rotile, daca nu poate.
Se pare ca tatal tau nu pricepe sau nu-i pasa, ca ceea ce are el este destul de grav, daca continua sa bea si sa manance ce nu are voie. Are probabil diabet.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De baut probabil bea (si) din cauza maica-tii...

| Byb2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da bine zis

| NLS a răspuns (pentru Byb2001):

De ce nu il iei de mana cand il vezi in toane bune, si la medic cu el?
Sau preferi sa aiba aceeasi soarta cu a bunicului?

Am o ruda care a fost in aceeasi situatie, acum miroase florile...din pacate de la radacina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Byb2001):

Detaliaza, te rog. Ar fi o idee sa vorbesti si cu maica-ta. Eventual vorbeste cu el sa divorteze. Fara a avea de ce sa uite, poate o lasa mai usor si cu alcoolul...

| Catrice a răspuns:

O fi guta cine știe...sa bea în continuare ca nu strica...pentru aia de la pompe funebrehee hee

| alina2k18 a răspuns:

''s au sa ii dau mesaj sa ii spun sa il sune pe tata sa il intrebe de piciorul umflat?''
Cand o sa te sune doctorul sa te intrebe de piciorul umflat eu imi tai o mana laughing))))
Du-te la doctor cu taica-tu ca nu o sa il sune doctorul niciodata, pacientul se cauta la doctor de cand lumeawinking nu invers laughing

| Invictusman a răspuns:

Nu mai beti mai oameni buni, am văzut ca și tu bei și furi de rupi vrei sa duci tradiția mai departe nu știu... cred ca are retentie de apa în organism.
E posibil de la inima sau de la ficat sa i se tragă umflatura la picior.

| AlinMrs a răspuns:

Cel mai probabil dupa descriere ar avea un edem ( acumulare de fluid in tesut) in zona piciorului. Cauza? Poate fi dat de obezitate, diabet, alimentatie nesanatoasa / in special aport crescut de sare. Probleme la inima, consum de alcool si altele...imi pare rau si inteleg ingrijorarea ta. Din pacate nu cred ca il poti ajuta in situatia in care el nu doreste sa fie ajutat. Ar avea nevoie sa isi schime stilul de viata cu unul sanatos. Sa aiba grija la ce mananca, sa faca miscare, sa nu consume alcool si in prealabil sa isi faca si o consultatie la medic ceea ce nu cred ca va face. Succes

| LastBlackNight a răspuns:

O descriere formidabila