| Dontaskme2004 a întrebat:

Buna, TPU! Vă cer ajutorul pentru ca nu știu ce are exact mama si ce este de făcut. Cand eram mai mica, dar nu țin minte bine, menționa ca are ceva retard sau întârziere mentala (nu are niciun act sa adeverească asta).
Mama mea o data pe luna sau la câteva luni are niște crize foarte nasoale care țin ore sau 2-3 zile (cand termina cu nervii, nu mai vorbeste si sta suparata). Nu este ceva nou, dar in ultimii ani aceste crize, dacă se numesc asa, s-au înrăutățit. Aceste crize pornesc de la lucruri mărunte in mare parte si se manifesta astfel: țipă, vorbește urat si vulgar uneori, trântește usi si sparge obiecte. În special se leagă de mine, de surori si de tata, vorbind si țipând despre fiecare ( orice lucru bun despre noi sau ce am facut îl întoarce in ceva negativ, absolut totul, exp: faptul că fac sală sau ca am bacul luat si sunt studentă, le întorce întoarce in ceva negativ). Mama este si o persoană toxica pe deasupra, dar in rest este o persoana bună si are calitățile ei. Mai adaug faptul ca si mama mamei mele (bunica mea) avea aceste probleme. Tot la un interval de timp se declanșa aceasta criza dintr-un barim motiv sau din cauza unei persoane si se manifesta la fel. Țipete, scandal, circ... poliție
Este foarte dureros ceea ce spune mama si ma consuma groznic, am obosit 20 de ani sa îndur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o problema psihiatrica, care se poate tine sub control.
Cel mai greu este s-o convingeti pe mama, ca are nevoie de ajutor.

| sabin89 a răspuns:

Acum, pentru tine e mai ușor. Ești deja studentă, ceea ce înseamnă că ai pornit pe drumul care te va face persoană independentă, adică una care face ce vrea cu viața ei. Mai greu este pentru surori - dacă sunt mai mici. Eu zic să încerci să nu pui prea mult la inimă ceea ce se întâmplă și să lași problema în mâinile tatălui tău. El este cel mai în măsură să decidă ce anume trebuie făcut.

| Lupică27 a răspuns:

Asa facea si maica-mea, si acu e un pic dilita ca nu s-a tratat laughing
mda, ce sa zic e nasol, trebuie evaluata de un medic psihiatru si sa o puna pe tratament, oricum nu o convingi, cel mai bine e sa fugi de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i normal așa ceva trebuie mers la medicul de familie urgent nu-i normal și nici sănătos Pentru mama voatră sa se comporte cu voi în felul ăsta brusc Doamne Dumnezeule ferește poate într-o zi nu va fi conștientă de comportamentul său și va aveau o criză mult mai grav de atâta și Doamne Dumnezeule ferește să nu vă facă ceva la unul dintre voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori poate că mama voastră are o supărarea pe inimă și suflet ei și nu-și dă seama săracă că la supărare și nervi poate spune ceva urât vouă și va rănește fără că să-și de-a seama este Absolut normal că într-o familie sa mai fie și certuri da depindea și ce ceartă acelei familii dacă se ajunge la amenințări cu moartea Doamne Dumnezeule ferește atunci este grav nu mai este certă de familie și cu totul altceva.totuși cea îmi spune că mama voatră adună pe inimă și pe sufletul ei multe și poate că săracă femei uneori când se adună prea mult explodează și greșite și ca și orice altă mamă și părinte la rândul ei adresânduvă câte o vorbă și ia greșit și poate mai țipă și ia la Nervi..nu din răutate stați și vorbiți cu mama voatră și înțelegeți o că poate trece printr-o perioadă grea din viața ei și doar pe voi va mai are alături de ia copii ei daca și voi îi întoarceți spatele mamei voastre atunci câtre cine să se mai ducă săracă femei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să vă adunați în familiei alături de mama voatră și să discutați cu ia nu și considerați o nebuna o ciudată căci va simți comporamtul vostru față de ia rece și respingător sunteți copii ei va cunoaște va știe ia v-a dat viață și va crescut nu o faceți să se simtă în plus în familie care o aveți loațil pe tatăl vostru și stați și vorbiți cu ia faceți o adunătură de familie între voi frumos ar fi cel mai bine in familie asta sa nu va dușmăniți și considerați ciudați bolnavi între voi.

| timidu89 a răspuns:

Ca de psihiatrie. Nu știu sa îți zic ce are, dar pare foarte grav nu grav

| adryang78 a răspuns:

E foarte clar că are niște probleme, probabil ereditare, care s-au accentuat o dată cu înaintarea în vârstă.
Există tratamente, dar trebuie să discutați cu ea când este lucidă, deci în perioada dintre crize, și să luați măsuri împreună.