| erikaaa11 a întrebat:

Unde as putea sa internez o persoana schizofrenica? Mama mea a fost diagnosticata acum cativa ani cu schizofrenie, dar cu timpul a refuzat internarea si urmarea unui tratament specific. Situatia sa inrautatit in asa fel incat nu mai e constienta de actiunile sale, refuza tot ce este bine, este agresiva deseori si distruge tot din casa. Tin sa precizez ca sunt studenta si nu pot tine situatia sub control si nu are cine sa ma ajute, de aceea as fi foarte recunoscatoare persoanei care mi-ar putea recomanda un sanatoriu sau o clinica si daca exista sansa sa o pot interna chiar daca ea refuza! Credeti-ma ca e o situatie disperanta...Va multumesc!

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Spitalul Universitar "Socola" din Iaşi sau spitalul nr. 9 din Bucureşti.
Dacă nu eşti studentă într-unul din aceste două oraşe, interneaz-o la spitalul de psihiatrie din oraşul tău, dacă există.
Oricum, e important să fie spital de psihiatrie ca să primească şi tratament de specialitate nu doar îngrijire ca să nu-şi facă rău singură.
Salut.

| dya_7401 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa te duci la cel mai apropiat spital ca doctorii sa o consulte si efectiv sa-ti recomande un bun spital de psihiatrie dar iti dau un sfat ca sa nu regreti mai tarziu ca ai
internato pe mama ta:sunt cazui in care persoanele care au fost internate de faniliile sale nu mai ies din acel spital niciodata doctorii scuzandu-se ca inca nu s-a vindecat asa ca ai grija in ce spital o internezii ca nu totii doctorii sunt de incredere ok?

| Cory_1947 a răspuns:

Intereseaza-te la tine in oras unde se afla un spital de psihiatrie. Aceasta problema nu mai necesita asteptare.