| BarbieNuMaiViseaza a întrebat:

Vara, de cate ori imi vine ciclul ma simt rau. Dar foarte rau. Mi-e greata sau uneori chiar si vomit, ma ingalbenesc la fata, nu mai pot sta in picioare, mi-e ameteala si ma doare si foarte tare burta (asta se rezolva cu un Nurofen, Algocalmin ceva). Nu stiu ce sa mai fac sa scap de aceste simptome! Am fost si la medic, si mi-a zis ca e ceva normal, ca e varsta, ca nu stiu ce...De-ale medicilor! Acum vreo 2 ani imi luase mami de la farmacie, un fel de sirop, pe care il puneam in suc sau in ceai sau chiar in apa, insa nu mai stiu cum se numeste. Daca stiti vreun medicament sau ceva naturist sa scap de aceste simptome v-as fii recunoscatoare! Imi e frica de mor cand stiu ca se apropie data! La mine mereu vine la data fixa de vreo 3 luni. Am mancat pana acum o lamaie pentru greturi si maine fiind sarbatoare plec cu niste prieteni sa ne plimbam.Macar pentru maine daca mi-ati putea da niste sfaturi sa nu-mi vina rau pe acolo! Multumesc! Am uitat sa mentionez varstabig grin 15 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

Mie cand mi-e rau, iau bomboane mentolate, guma orbit si imi trece greata, as putea sa-ti recomand tabletele metoclopramid, sunt pentru greturii, varsaturii

Răspuns utilizator avertizat
| cuore a răspuns:

Asa eram si eu, tot de pe la 15 ani au inceput varsaturile si durerile de burta, era sa ratez si admiterea la liceu ca imi venea sa ma tarasc ca un sarpe de durere, mie mi-a recomandat o batrana care cica a suferit de dureri groaznice chiar si dupa nastere,( si mie doctorita imi spunea ca e normal...in fine), batranica mi-a spus ca ei i-a folosit Piroxicam, si il iau de 15 ani, nu provoaca dependenta, e bun si pentru dureri de cap, l-am recomandat de atunci la toate fetele care descriau ca au varsaturi si dureri.Eu am fost atat de grav incat nu cred ca nu-ti va folosi.Sa nu te sperie reactiile adverse, sti ca toate medicamentele au o lista lunga de reactii adverse, sunt trecute pentru ca asa trebuie.Incearca-l si spune-mi cum te simti. Deci Piroxicam e solutia. O pastila cand iti vine si ia durerea cu mana.

| luckyman_4740 a răspuns:

Ok. mergi la medic. este nevoie de consult. si nu este vb de anotimp. este vb de o problema interna care se acutizeaza vara cand te deshidratezi. succes

| Andra_6228 a răspuns:

No spa, nurofen pentru durere... e normal sa-ti fie rau ...mai ales ca este si foarte cald. Oricum cel mai bine este sa mergi la un medic ginecolog din orasul tau. E normal sa te doara burta. dar e bine sa te consulte!
Multa sanatate! :*:*:*:

| BarbieNuMaiViseaza explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! O sa merg la farmacie sa iau ce mi-ati recomandat! Nu am sa dau funda pentru ca am mai multe raspunsuri bune! Insa o sa votez raspunsurile ca fiind folositoare! Multa sanatate va doresc!

| Anonimaa909 a răspuns:

Pai. mi-e mi se intampla mereu la fel ma doare foarte taree burta si cateodat mi-e ra...mama s-a dus la farmacie si mi-a cuparatIBUPOFEN si de cand folosesc astea imi tece burta sau cand imi e ra.vezi sa nu iei mai mult de 3 pastile intr-o zii.maxi 3 pastile pe zi daca te doare tare.maimult sa nu iei.si sa iei pastilele cu apa. Funda nu dai?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga:* mananca putina lamaie cu zahar daca nu poti simpla si ia aspirina cu siguranta o sa iti vina si nu te mai chinuie numai ca iti curge cam mult asta e naspa!sad daca nu paracetamol curge cum trebuie si nici nu iti mai e rau! iti recomand astea! te pup pa-pa