| Anonim800000000000000003 a întrebat:

Bună TPU, vineri am căzut pe scări la școală și m-am rostogolit până jos. Mă doare foarte tare piciorul stâng și mi s-a umflat. Este ceva grav? Dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil entorsă sau luxație (deși la luxație cred doare mult mai rău)...mergi la medic.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Nu cred, dar luxațiile și fisurile netratate pot fi foarte periculoase. happy Du-te mai bine să-ți faci o ecografie să vezi dacă nu ți-ai rupt ceva. big grin Sper să fie în regulă. Sănătate! Funda? big grin

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

No îmi declari răspunsul câștigător, te rog? laughing

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Pune crema sindolor și o fașă elastica, din când în când poți aplica/tine câteva momente repetate gheata, repaus de la activități fizice și relaxare.
Cred ca e entorsa, pune în aplicare ce ți-am spus eu 4-5 zile și vei fi ok, daca nu trec durerile mergi la un medic urgent.