| Alexandrapaaa a întrebat:

Buna!
Trebuie să fac ampicilina de 1g, pot sa o fac prin branula sau intramuscular? Am inteles ca doare foarte tare si as alege prima variantă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Antibioterapia sau tratamentul cu antibiotice se ia doar la recomandare medicală,iar un medic bun iti va cere sa faci o analiză înainte, sa stie sigur ca ai o infecție bacteriana, ce fel de si la ce medicament vei reactiona cel mai bine. Medicamentele astea nu se iau aiurea. Multi medici le prescriu irațional și dacă nu e medic, nu ar fi bine sa ti dea medicamente, fie el un farmacist sau asistent ce vrea sa te injecteze.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie s-o faci așa cum a prescris-o medicul, daca ai de ales, e adevărat în intramuscular doare foarte tare. Dezavantajul la branula e că trebuie pusă branula și cred că durează și mai mult.