| anonim_4396 a întrebat:

Buna ttpu. Azi am fost masurati la scoala si mi-au spus ca am 1.58 cm. ( am 15 ani ).Eu inainte credeam ca am 1.62 cm. oricum, trecand peste asta...ce as putea sa fac sa mai cresc in inaltime? Mama are 1.64 si tata 1, 63 ( big grin big grin )... chiar sunt complexata rau de tot, nici nu va imaginati, am ajuns sa ma masor de 5 ori pe zi poate poate imi da o data mai mult, pur si simplu sunt stresata. Daca merg vara asta la inot oare ma va ajuta cumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Simplu. daca tu te-ai masurat dimineata imediat ce te-ai trezit si ei te-au masurat dupa X ore de stat in picioare, o diferenta de 2-4 cm poate sa apara datorita atractiei gravitationale. au fost multe documentare pe tema asta. de-a lungul zilei scazi putin in inaltime, ca dimineata sa fii din nou la fel, datorita fortei gravitationale. geneticul tau nu este doar de la parinti. nu te mai gandi ca mama ta are X si tatal tau Y inaltime, bunicii, unchi, matusi, strabunici, tot ce ai in arborele genealogic iti este mostenire genetica. am prieteni cu parinti la 1.70 inaltime si ei au peste 2 metri..ca seamana cu X strabunic. sau prieteni cu ochi albastri si bruneti desi ambii parinti sunt blonzi cu ochii verzi/caprui. daca mostenesti geneticul parintilor nu cresti peste 1.65. asta nu ai de unde sa stii. cica inotul ajuta, dar la varsta ta (ca fata esti aproape de finalul cresterii) 7 cm nu mai prinzi sigur. poate 2-3

| Frank51 a răspuns:

Ai rabdare. mai ai timp sa cresti. De obicei corpul incepe sa creasca in inaltime de pe la 16 ani(in majoritatea cazurilor) deci nu te ingrijora! (asta nu inseamna ca unii nu cresc in inaltime mai devreme de varsta specificata).

| 50cent50 a răspuns:

Deci poti juca bascket, sa faci inot sau sa stai intr-o camera si sa sari incercand sa atingi tavanul(in fiecare zi)

| AndreiRadu00 a răspuns:

Dc esti asa complexata dar oricum consuma mai mult calciu si fa un sport Funda?

| Seigy a răspuns:

Inotul te ajuta, dar nu te gandi mereu la asta deoarece si autosugestia e un factor care poate sa-ti cauzeze probleme, si eu ma tot gandeam da mi-am zis sa nu mai fac asta si nu am mai bagat de seama si m-am si inaltat destul de bine.

| Brigyte a răspuns:

Hmm..asa mi s-a spus si mie la scoala. puteam sa jur ca am 1.70 dar cand m-am masurat mi s-a spus ca am 1.65. apoi m-am dus la o farmacie si m-am masurat..si am avut dreptate. aveam 1.70.Deci te sfatuiesc sa te duci la medicul de familie sau la farmacie si sa te masori din nou.Sau daca vrei sa mai cresti incearca sa mananci mai multe fructe si legume. eventual sa joci basket cu prietenii in timpul liber.
Bafta! happy

| anonim_4396 explică (pentru Brigyte):

Si oare de ce in scoli nu se masoara bine? Mie prima data mi-a zis ca am 1.54, apoi am mai pus-o sa ma masoare o data si mi-a zis 1.58

| Brigyte a răspuns (pentru anonim_4396):

Prentru ca alea de la cabinet sunt cam duse cu pluta un general laughing

| darkmycs1 a răspuns:

Da te va ajuta, dar incearca sa preactici un sport cum ar fi handball