| Athena97 a întrebat:

Buna tuturor.Am 15 ani si am miopie -2, 5. Mi s-a propus ca la 20 de ani cand se opreste cresterea dioptriilor, sa imi fac o operatie,( cu care sunt de acord...are rezultate foarte buna), iar apoi sa imi iau lentile de contact albastre.Eu as fi vrut sa imi iau acum, cat mai curand lentile, dar imi este frica... daca dioptriile mele o sa creasca si voi purta lentile oare voi fi supusa unui risc? Pot sa port lentile acum( de mentionat ca sunt lentile de vedere), sau sa astept pana se opreste cresterea dioptriilor? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Ce trebuie tu sa stii despre operatia de corectare a vederii e ca timp de un an de zile nu vei avea voie sa faci practic...mai nimic. Nu tu expunere la soare, nu tu calculator, nu tu televizor, nu tu stat si citit mai mult de 20-30 de min pe zi (ceea ce te va afecta in conditiile in care esti la facultate te va afecta). Trebuie de asemenea pauza de 6 luni intre prima si a 2a operatie (nu ai voie ambii ochi deodata). Nu inteleg insa de ce sa iti iei apoi lentile, in conditiile in care NU vei mai avea miopie. Dioptriile in general cresc anual cu 0, 25 maxim, nu sunt decat la inceput cresteri bruste, in primul an de purtat ochelari, drept pentru care nu va trebui sa iti faci griji daca doresti acum sa porti lentile, in conditiile in care o pereche de lentile de contact rezista 2-3 maxim 4 luni ori intr-un an vei schimba 3-4 perechi de lentile. E indicat in general ca dupa ce ai terminat de folosit prima pereche de lentile sa mergi la acel consult indicat (de odata la 6 luni) la o clinica de oftalmologie pentru a vedea daca lentilele au avut vreun efect benefic sau daunator sau daca totul e normal si nu s-a schimbat nimic.

| Athena97 explică (pentru TheAce):

Multumesc pentru sfat.Eu am vazut o operatie diferita.Pur si simplu trecea cu un laser de cateva ori cu un aparat...ce dura 30 de minute... dupa care se vindeca. Lentilele in caz ca o sa imi cumpar dupa operatie, sunt doar pentru a imi schimba culoarea.

| TheAce a răspuns (pentru Athena97):

Se vindeca. Dar ceea ce nu stii tu e cat dureaza recuperarea. E ca si la arsuri. Si alea se vindeca cu noile aparate moderne sau prin chirurgie dar nici acolo nu ai voie expunere la soare 1-2 ani. Cu ochii la fel. Un membru al familiei mele a trecut printr-o operatie de corectare a vederii cu laser, in Germania, in cele mai bune conditii din Europa, nu in Romania unde oricum aparatura e evident mai slaba, si apoi 6 luni de repaos total sau risti sa-ti pierzi vederea. Naivitatea ta e insa de inteles avand in vedere faptul ca ai 15 ani si nu ai experienta de viata.