| just4you_6809 a întrebat:

Buna tuturor am miopie 2, 5 la ambii ochi si am auzit ca prin niste exercitii pentru ochi iti poti recapata vederea in timp...Este adevarat? Ati incercat? ca nu imi place sa port ochelari...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exercitiile sunt pentru alte afectiuni oculare, nu pentru miopie. Miopia se vindeca doar prin operatie facuta dupa varsta de 18 ani. In afara de asta, doar ochelari.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu exista exercitii care sa reduca miopia, exista exercitii care te ajuta sa relaxezi ochiul.

| lost.in.rain a răspuns:

Singura solutie este operatia.
Sanatate maxima!

| mrsolo a răspuns:

happy Nu stiu daca este adevarat treaba cu exercitile, dar exista operatii! Sau lentile de vedere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit de niste ochelari noi care te-ar putea face sa-ti mai recapeti din vedere...acum caut si eu mai multe date despre ei.eu am doar -1 (adica miopie) si sincer a fost si vina mea ca s-a marit dar si vina doctorilor.nu sunt doctori buni in romania...tot ce vor e sa-ti ia banii. Daca aflu ceva mai multe detalii despre acesti ochelari va anunthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat ca cica poti scapa de ochielari daca faci execitile alea intr-un timp foarte scurt aseara am citit pe net acceseaza si u www.faraochelari.ro si vezi ce zice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exercitiile pentru miopie functioneaza claroh go on.Interesati-va si voi ce este miopia inainte sa vorbiti, si care este cauza. Ochiul este sustinut de muschii, si prin antrnarea acetor muschii poti scapa de ochelari...

| Simonaaaaa a răspuns:

Exista exercitii pentru miopie eu am incercat si am reusit sa imi recapat vederea si mai cunosc cazuri...doar ca trebuie sa ai grija sa le practici corect si sa respecti niste "reguli". dar mai ales trebuie sa te tii de program. da pe link-ul urmator mai in josul paginii inscriete si vei primi GRATIS exercitii si sfaturi saptamanale pein e-mail: http://www.renuntalaochelari.com/miopia-tratarea-naturala-a-miopiei.html Fundita?

| Simonaaaaa a răspuns:

Exista exercitii pentru miopie, eu am incercat si sau vazut rezultate, si mai cunosc cazuri...doar ca trebuie sa ai grija sa le practici corect, si sa respecti niste "reguli". Intra pe link-ul urmator da in josul paginii inscriete si vei primi GRATIS niste exercitii si sfaturi saptamanale: http://www.renuntalaochelari.com/miopia-tratarea-naturala-a-miopiei.html fundita?

| ella5523312 a răspuns (pentru Simonaaaaa):

Si acum nu mai porti ochelari, vezi perfect? as da orice sa vad iar bine

| Simonaaaaa a răspuns (pentru ella5523312):

Mai port...dar am miopia mai mica...dar eu nu mam tinut de exercitii si ici de celelalte lucruri.Dar o sa ma reapuc:d

| just4you_6809 explică:

Si lentilele de contact de la ce varsta se pot pune?

| sibel a răspuns:

Si eu am tot miopie, 1, 75 la ambii ochi. M-am interesat daca se poate vindeca si din pacate rasunsul a fost negativ sad. Singura solutie este operatia.Nici mia nu imi place sa port ochelari dar asta e, fara ei nu vad aproape deloc.Trebuie sa te obisnuiei cu asta, cum am facut si eu, sau poti purta lentile de contact.

| doana22 a răspuns:

Nu exista exercitii sa reduci miopia, trebuie purtat ochelarul permanent, lentilele sa fie de cea mai buna calitate si cu tratament antireflex pentru o vedere mult mai clara si mai ales iti va proteja mult mai bine ochii. Mai poti sa porti lentile de contact dar nu intotdeauna, port ocazional, si operatie pentru micsorare de dioptrii dar nu prea merita pentru ca ai dioptria destul de mica. Cum crezi tu dar sa stii ca foarte multe fete poarta ochelari doar de fite si nu au nevoie de dioptrie asa ca stai linistita ca o sa fi frumoasa si cu ochelari happy