| esa212015 a întrebat:

Bună tuturor!
Aș avea o oarecare nelămurire. Dacă încep să iau pastile anticoncepționale (prescrise de medic!), medicul mi-a spus ca să încep în prima zi de ciclu, sângerare. De exemplu, dacă pe pastile este notată ziua (ex luni, marți miercuri...), dar mie prima zi de menstruație mi-ar fi de exemplu, joia? Iau pastila începând cu prima (respectiv Lu)?
Mulțumesc frumos anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Cele 21 de pastile sunt fix la fel, deci nu are importanta pe care o iei.Acele notatii: luni, marti etc. sunt pentru ca persoana sa nu se incurce, fie sa ia doza dubla pentru ca a uitat ca a mai luat o pastila, fie sa omita crezand ca a luat cu toate ca nu e asa.
Deci daca prima zi de menstruatie in cazul tau este miercuri, de exemplu tu iei pastila notata cu "Miercuri", apoi continui cu "Joi" pentru ca sa poti verifica daca ai luat pastila in ziua respectiva in cazul in care ai uitat ce ai facut si sa nu existe confuzii.

Incepi al doilea blister in a opta zi, chiar daca exista sangerare.

| esa212015 explică (pentru Floridori):

Și citeam că trebuie început mereu în aceeași zi a săptămânii. De exemplu, dacă încep acum într-o zi de joi, următoarea folie tot într o zi de joi ar trebui? Nu de alta, dar dacă iau în a 8-a zi, ar ieși vinerea parca.

| Floridori a răspuns (pentru esa212015):

Este imposibil sa numeri cate 7 zile intr-o saptamana, si a opta zi sa nu fie acceasi zi a saptamanii cu care ai inceput numaratoarea.
Iar 28 (21 de pastile+7 zile de pauza) este, evident, multiplu de 7, adica 7 de 4 ori.
Mai numara o data cu atentiewinking

| esa212015 explică (pentru Floridori):

Ah da, sunt eu mai neatentă?

| Floridori a răspuns (pentru esa212015):

happy

| EmaLavi a răspuns:

Nu, anticoncepționalele se iau din prima zi a menstruației. Ce scrie pe ambalaj e doar de ghidare. Dacă prima zi a menstruației este joi, prima pastila se ia joi.

| esa212015 explică (pentru EmaLavi):

Și de exemplu, după prima folie, trebuie să fac pauză 7 zile. A 2-a folie încep să o iau în ziua 8, indiferent dacă sângerez sau nu, corect?