| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au fost recomandate de medic niste anticonceptionale. Am inteles ca prima pastila trebuie luata din prima zi a ciclului pana la pastila 21. In folie mai sunt inca 7 pastile maro, deci eu o sa termin toata folia in ziua 28. Dupa trebuie sa incep o noua folie (practic in ziua 29) sau sa fac o pauza?
Nu iau anticonceptionale pentru contraceptie, ci pentru ca am menstruatie neregulata (sau nu am deloc). Mentionez asta pentru ca nu stiu daca metoda de administrare e diferita in functie de cauza.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| HoneyBell a răspuns:

Hey. Să înțeleg că ai blister de 28 de pastile. Începând din prima zi a menstruației vei incepe sa iei cate o pastila in fiecare zi. După ce iei pastila Nr 21 in următoarele 7 zile va urma să îți vina menstruația. Sunt 2 tipuri de anticoncepționale : cu 21 de pastilute și cu 28. Cele 7 pastile pe care le iei după cea de-a 21 sunt goale, din câte știu eu, ca sa te obișnuiești să le iei zilnic. După ce le vei termina pe toate cele 28 vei incepe o noua folie, pentru că cele 7 pastile fiind goale se consideră ca fiind pauza, timp in care tu ai menstruație. Așadar, după terminarea celor 28 de pastilute nu mai ești nevoita sa faci nici o pauza, ci sa începi o noua folie. Eu iau miligest și au 21 de pastile, cu 7 zile de pauza sunt 28 zile calendaristice după care incep o noua folie. Ai grija de tine și multă sănătate?

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Medicul nu te-a informat clar? Prima pastila se ia dupa ce s-a terminat menstruatia. Continui sa iei pastilele toate cate una pe rand pana le termini. Dupa aia in ultimele zile din luna trebuie sa iti vina menstruatia. Dupa ce se incheie menstruatia incepi alta folie si tot asa inainte.

| HoneyBell a răspuns (pentru Andreeush):

Induci fata in eroare! Pastilele se pot lua fie în prima fie în ultima zi a menstruației. Daca doctorul i-a recomandat să înceapă din prima zi nu cred că îl poți contrazice. Și eu am luat tot din prima zi a menstruatiei, tot pentru probleme hormonale, tot după recomandarea doctorului. Anyway, nu e o regulă, dar daca doctorul a zis din prima zi, îl asculți pe el, nu pe noi happy

| Andreeush a răspuns (pentru HoneyBell):

Dupa ce am postat raspunsul mi-am dat seama ca am gresit, medicul ia prescris pentru dereglarea menstruatiei. Nu toate pastilele sunt la fel.