| Omenire a întrebat:

Buna tuturor!
De ceva timp, obisnuiesc sa ma trezesc din somn foarte obosit, iar cand dau se ma trezesc ma ia un tremurat de ma sperii, vreau sa ma trezesc dar nu pot, e ca si cum ceva ma trage înapoi la somn, daca incerc sa ma trezesc, sa ma ridic din pat, incep sa tremur tot si ma trage ceva (e ca si cum ar fi un magnet care ma trage nu doar înapoi in pat, dar si inapoi la somn, daca inchid ochii cand ma trace in pat, ma ia somnul instantaneu dar am o stare de frica ca si cum ceva mi-ar spune sa nu dorm) inapoi sa dorm.
Oare ce o fi? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caz medical.

| Omenire explică (pentru sadrian46):

Cam cat de medical, vunulr Domn?
Multumesc!

| Omenire explică (pentru Omenire):

Cred ca am gresit cand m-am exprimat
Ceea ce am experimentat este similara cu (dac nu chiar asa este ceea ce mi-a intamplat) paralizie însoțită de tremur
Care, de fapt, asta cred ca si fost
Nu ma puteam misca, iar cand dădeam sa ma misc in stanga sau in dreapta, sau, voiam sa ma ridic tremura tot, iar daca ma puneam iar pe spate aveam o reacție ciudata
Ce o fi oare

| Donsavas a răspuns:

Este o boala neurologica sau nervoasă. Consulta un neuropsihiatru!

| Omenire explică (pentru Donsavas):

Neurologica sau nervoasă? Poti sa-mi dai câteva exemple de boli neurologice (cu simptomele specificate de mine care se regăsesc in boli neurologice si/sau nervoase, te rog!) sau nervoase? Multumesc!

| Omenire explică (pentru Donsavas):

Ar putea fi parkinson? Doamne fereste, sper sa nu fie asa grav!

| Donsavas a răspuns (pentru Omenire):

Nu e parkinsonism, sunt doar atacuri de panica. Ai nevoie de un consult psihiatric!

| Omenire explică (pentru Donsavas):

Iti multumesc mult de tot, oricine ai fi
Am fost un pic speriat, dar m-a calmat răspunsul tau.
Voi cauta unul pînă la sfarsitul acestei luni
Multa sanatat iti doresc!

| Furnicuta000 a răspuns:

Cred ca exagerezi un pic. Eu de ex cand deschid ochii dimineata trebuie sa ma si ridic din pat pentru ca daca raman in pat ochii au tendinta sa mi se inchida si adorm la loc. Asta nu inseamna o problema neaparat.
Tu probabil ai un stil de viata mai stresant si mai solicitant care te oboseste, ori te culci prea tarziu ori te trezesti prea devreme ori pur si simplu iti e greu sa te trezesti dimineata.

| Omenire explică (pentru Furnicuta000):

Pai noaptea stau, si ziua dorm! Si chiar nu exagerez deloc
Uneori, ma trezesc, dar nu ma pot misca, pot sa imi misc doar ochii, in rest nimic!
Dară asta cu trezitu si tremuratul este adevarata
Si da, chiar am probleme cu somnul, dar eu, ma gândeam sa nu fie ceva mai grav!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Omenire):

Pai e si normal ca ai astfel de simptome. Toti am avut nopti nedormite, o noapte nedormita nu e o tragedie dar daca se intampla asta foarte des (sa stai noaptea si ziua sa dormi) iti dai organismul peste cap. Somnul de zi nu e la fel de odihnitor ca cel de noapte. Incearca macar pentru o saptamana sa te culci la ora 11 seara si sa te trezesti la 7 dimineata sa vezi ca o sa te simti mult mai bine.
Si aia cu paralizia si tremuratul e ceva ce se intampla frecvent (si mie si altora) atunci cand suntem stresati, foarte obositi, speriati, dar odata ce ai scapat de programul asta haotic scapi si de simptome.
Inca o data spun, e NORMAL sa te simti asa daca tu ai facut din noapte zi.

| Omenire explică (pentru Furnicuta000):

De mai bine de un an dorm numa ziua, si, uneori, dorm pe la 5:00 sau chiar mult mai mult ca sa imi fie somn.
Au fost zile, cand am stat treaz si doua zile si ceva, dar sper sa fie cum spuneti dumneavoastra, deoarece nu este prima data cand mi se intampla asta

| Cosmo636 a răspuns:

Ai probleme la cap si insomnia sau minti (si ai putea sa nu te mai culci prea devreme sau prea tarziu)
Du-te la somnologie

| Omenire explică (pentru Cosmo636):

Foarte tare răspunsul tau
Eu cred ca tu minti!
Cum adică problem la cap?
Sa stii ca altii, chiar au probleme

| Cosmo636 a răspuns:

Nici nu imi amintesc ca am scris asta, oricum imi cer scuze.

| Rouyou a răspuns:

Nu cunosc cazuri care sa implice si tremurat, însă pb este de natură medicală ar trebui sa consulți un cardiolog de obicei aceste probleme pornesc de la preinfarcturi in somn, pentru ca este mecanismul de apărare a corpului, creierul iti transmite ca esti in pericol si incearca sa elimine problema in acel moment devii conștient inevitabil însă corpul tau inca doarme pentru ca stimuli de pericol transmiși sunt doar către organe nu si catre mușchi.
În acel moment iti dai seama de tine însă nu te poti misca si nu poti face nimic sa te trezesti decat cu o insistenta mare sa incerci sa vorbesti in somn sa te trezeasca cineca insa si asta este greu si apare panica, poate de acolo vin si tremuratutile.