| Pichakchiu a întrebat:

Bună tuturor! De vineri mi-a ieșit pe gât o bubiță, eu am crezut că este coș și am spart-o. Ieri,(duminică) m-am umplut de bube pe față, în cap și de la gât în jos, am chiar și un gură. Am bubatul sau vărsat de vânt/varicela, cum îl știți. Acum, trebuie să lipsesc de la școală o săptămână. Nu am dormit deloc, toată noaptea am plâns. Am luat de la farmacie o soluție cu mentol și rozmarin, plus paracetamol, recomandate de farmacistă. Întrebarea mea este cât ține acest fenomen? Deja nu mai suport! Îmi vine să plâng încontinuu, plus că mă simt în delir. Am o durere groaznică în gât! Bubele astea nu sunt coșuri, sunt pline cu lichid. Am una chiar la ochi. Ce mă fac?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aștepți să treacă. Cam 2 săptămâni. Nu te scărpina, că rămâne gaură.

| Frank51 a răspuns:

Eu când am avut vărsat de vânt m-am bucurat că lipsesc de la școală 2 săptămâni, plângeam de fericire laughing

| Pichakchiu explică (pentru Frank51):

Doamne,nuuu

| Frank51 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Am stat în pat, îmi aducea mama de mâncare în pat, ceaiuri, dulciuri, mă uitam la desene, era visul oricărui copil.

| blackann a răspuns:

WTF!

Le lasi asa, altfel o sa ramai cu semne peste tot!
E varicela.

O sa ai scutire pentru 2 saptamani, ca sa te asiguri ca trece si nu dai si altora!
Trebuie sa te dai cu mixtura sau orice solutie cu mentol si sa nu te scarpini, orice ai face nu te scarpina!

Cu cat faci mai tarziu cu atat e mai greu, dar nu e ceva grav.
In cerul gurii e naspa, ca abia mananci, asa am patit si eu in clasa a 9a.

Dar o sa treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar bubița aia pe care ai rupt-o de pe gat îți va rămâne semn pe veci. Spune merci ca este pe gat. Eu când am avut varicelă am rupt o bubiță pe care o aveam pe față și astăzi a rămas semn. Si da, atunci aveam 13 ani. Acum am 32.